Yetişkinler için boy uzatmanın 5 kolay yolu

Bireyin boy uzunluğunun belli bir yaşa kadar artıp sonra durma noktasına geldiğinin bilincindeyiz. Uzunluk kadınlarda 18 yaş, erkeklerde 24 yaşına kadar artar. Uzunluk artışı, insan vücudundaki hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonu ile sağlanır.

Bu hormonların salgılanması ve üretilmesi yetişkinliğe ulaştıktan sonra yavaş yavaş durur o yüzden uzunluğu artırmak oldukça zordur. 25 yaşından sonra kemiklerdeki büyümeninde iyice yavaşlamasıyla sonra fiziksel büyüme de durma noktasına gelir. Son yıllarda erişkinlerde boy uzatma ameliyatları ve büyüme hormonları yaygınlaşmaya başladı, bunlar kesinlikle tehlikeli ve vücut için zararlıdır.

Bizim önereceğimiz yöntemler tamamen doğal olup 1-3 santim arası uzama yada daha uzun görünmeye yönelik beslenme ve aktivitelere dayalıdır.

1. Yeterli ve Dengeli Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme boy uzamasında önemli bir rol oynamaktadır. Vücudunuz büyüme ve gelişme için vitamin, mineral ve besinleri absorbe eder. Kalsiyum, fosfor, iyot ve magnezyum açısından zengin besinler tüketmek, uygun büyüme için son derece önemlidir. Trans-yağ ve doymuş yağlı yiyecekler sindirimi ve besin emilimini engellediğinden sağlıklı değildir. Protein, karbonhidrat, amino asit ve büyüme için gerekli kalsiyumu almak için, aşağıdaki besinleri tüketmek gerekiyor;

 • havuç
 • yumurta sarısı
 • kırmızı et
 • balık
 • karaciğer
 • yeşil sebzeler
 • patates
 • badem, fıstık, fındık gibi kabuklu yemişler
 • tavuk
 • fasulye
 • bezelye
 • elma ve muz gibi meyveler
 • süt ve süt ürünleri

İnsan vücudunun genel gelişiminde, tüm iskelet sistemimizde ve ağız-diş sisteminde kalsiyumun göz ardı edilemeyecek kadar büyük önemi vardır. Kalsiyum içeren bu besinler güçlü kemik ve kıkırdakların büyüme-onarımı için önemlidir. Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt ve süt ürünleri öncelikle tavsiye edilir. Tüm bunların dışında, ayrıca vücudun detoksu için günlük 8 bardak su içilmelidir. Dikkat ettiyseniz 25 yaş üzerinde boy uzaması için yaptığımız araştırmada uyulması gereken tüm uygulamalar genel olarak metabolik dengeyle alakalı olup aynı uygulamalar gelişme ve ergenlik dönemi çocuklarının gelişimine destek olarakta kullanılabilir.

2. Güneş Işığından Faydalanma

Kemiklerin yapısındaki kalsiyum D vitamininde bulunur. D vitaminin bir diğer kaynağı da güneş ışığıdır. Ultraviyole ışınların daha zararsız olduğu sabah ve akşam saatlerinde güneş altında kalmak kemiklerin uzamasına katkı sağlayacaktır.

3. Spor ve Egzersiz

Egzersiz yapılırken kasların ve iskelet sisteminin çalışıyor olması boy uzaması için son derece önemlidir. Egzersizlerin dışında, bisiklet ve yüzme gibi spor faaliyetleri de boyunuzu uzatmaya olabilir.

4. Tırmanma

Düzenli egzersiz dışında tırmanma düzgün iskelet duruşunu korumaya yardımcı olarak sadece boy uzamasına değil, vücudun genel gelişimine katkıda bulunur.

5. Yeterli ve Derin Uyku

Kemiklerdeki uzama ve büyüme hormonu salgıları genellikle derin uyku sırasında olur. Doğru uyuma duruşu da uygun büyüme için çok önemlidir. Derin bir uykuya geçmek şunları mutlaka deneyin;

 • Rahat ve sağlam bir yatak kullanın.
 • Uyurken her zaman, temiz, yumuşak ve rahat giysiler giyin.
 • Karanlık ve sessiz bir yerde uyuyun.
 • Yatmadan önce sıcak bir banyo daha derin uyku sağlar.
 • Kafanızdaki soruları unutun ve yatmadan önce bir kaç derin nefes alın.

Uykunun biyolojik süreci ile ilgili bilgileri de kapsayan Yaşlanma Karşıtı Antioksidanlar, Uyku ve Sağlıklı Uyku Pozisyonları başlıklı makalemize de göz atmanızı öneririz.

Yukarıdaki belirtilen adımları izleyerek ve doğru uygulamalarla, 25 yaşından sonra boyunuzu uzatmak zor olsa da, yararlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

3.7 3 oy
Puanla
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
penguen

25 yaş üstü derken ne kadar üstü?

yusuf

somut bir sonuç almak için ne kadar süre yapmak gerekir bunları?

Musa

23 nisandan sonra boy uzmaz

Sonay

30 bitti umudum da :((

chicheck

bende şu aralar boyumu 4 cm uzun hissediyorum )

Ayşenur
Cevap  chicheck

Hissediyorum derken bunlarımı yaptın ?

Remziye

Gerçekten işe kullanıp da işe yarayan varmı ? Ben 21 yaşındayım daha uzayabilirmiyim ?

bade
Cevap  Remziye

başka yontem yokmu yımeden uzaması gıbı v b

bey

ben vücut geliştirme yapıyorum limonlu su kullanmaya karar verdim salondaki hoca havuç detoksu önerdi ben 27 yaşındayım 36lık üdetoks suyu kullandım hareket akışlarım resmen değişti hatta capoeiraya başlamaya karar verdim. not bu arada sadece kas değil kemiklerde kalınlaşıyor bilginize teşekkürler

hicc
Cevap  bey

boyun uzadı mı 2 bucuk santim uzamam gerekiyor