Vücut haritanız – Boyun, bel, omuz, göğüs bölgelerinde akne ve sivilceler neye işaret ediyor?

Daha önce paylaştığımız yüzde oluşan aknelerin neye işaret ettiğine dair yüz haritaları yazımızın aşırı ilgi görmesi sonucu araştırmalarımızı daha da derinleştirerek vücuttaki sırt, boyun, bel, karın, kalça bölgelerinde oluşan sivilcelerin sebeplerini ve çözümlerini ortaya koymaya çalıştık.

Araştırmalarımız sonucu oldukça çarpıcı bilgiler elde ettik. Eski Çin tıbbı ve modern tıptan bir takım akademik çalışmalardan da faydalanarak vucüdun farklı bölgelerinde oluşan sivilce ve aknelerin farklı problemlere tekabul ettiğini gördük.

Öncelikle akne ve sivilce sorunundan genel hatlarıyla biraz bahsederek yazımıza başlayalım. Akne veya ergenlik sivilceleri, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ona boyun eğmek veya katlanmak durumunda değilsiniz. Tıbbı araştırmalar akne tedavisinde gerçekten çok mesafe katetmiştir. Yeterki siz, sivilcelerinizi sıkmaktan vazgeçin ve tıbbı tedavi talep edin.

Akne cilt hekimliğinin en fazla uğraştığı ve en çok araştırma yaptığı konulardan birisidir. Buna rağmen patojenik olarak hakkında çok şey öğrenilmiş olsa da, oluşma nedenleri tam olarak bulunamamıştır.

Akne Nedir?

Akne, deri altındaki kıl kökleri ve yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Yağ bezlerinin en yoğun olduğu yerler yüz, göğüs ve sırt olduğu için, sivilceler daha ziyade bu bölgelerde meydana gelir. Aknelerin çıkmasında birbiryle bağlantılı dört faktör etkili olur:

 1. Yağ bezleri tarafından salgılanan sebumun artması.
 2. Kıl ve yağ kanalının tıkanması (siyah noktalar).
 3. Yağ kanalı içindeki mikropların (bakterilerin) anormal şekilde çoğalması.
 4. Enflamasyon; yani şişme, kızarıklık ve iltihaplanma.
Hormonlar ve Sebum Faktörü

Cilt altındaki yağ bezleri, sebum olarak bilinen doğal bir nemlendirici üretir. Normal miktarlardaki sebum, cilt sağlığı için hayati önemdedir. Ancak bazı nedenlerle sebum salgısı artabilir. Bu nedenler arasında, hormon bozuklukları ve özellikle adet düzensizliğine neden olan polikistik over hastalığı ön sırada yer alır.

Androjen hormonu sebum üretimini çok etkiler. Bu hormonun seviyesi ergenlik çağında yükselir. Androjenler erkek hormonu karakteristik özelliklerini taşırlar. Sakalların çıkmasını ve kasların gelişmesini androjenler sağlar. Bu hormon bir ölçüde kadın vücudunda da bulunur. Gelgelelim, miktarı normali aştığı zaman, yağ bezlerini genişletir. Bunun sonucunda sebum üretimi artar. Eğer cildiniz yağlı ise salatalık, limon ve baldan hazırlanan yağlı cilt maskesi tarifimizi uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar.. ve buyursun “Sivilceler”

Sebum salgısı arttığında, ciltteki gözenekler tıkanır. İşte aknenin öyküsüde burada başlar. Gözeneklerin tıkanması ilk aşamadır. Bundan sonra gözenekler genişler ve koyu renkli bir görünüm alır. Buna “siyah nokta” veya tıptaki adıyla “komedon” denir. Gözenek genişlediği için, içinde kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücreler birikir ve tıkanır. Tıkanan gözeneklerde biriken sebum hapsolur ve gözenekler şişer. Bu tipik akne tablosudur. Ve eninde sonunda patlar! İçindeki yağ ve ölü derileri dışarı atar. Tabii bu tek sivilcenin oluşum sürecidir. Aynı anda birçok sivilce birden çıkar; biri patlar, diğeri olgunlaşır, bir diğeri yeni başlar… Hasta isyan eder ama akne kendi yoluna devam eder!

Tüm Sivilceler Aynı Değildir

Tıp dilinde sivilceye “akne” denir. Değişik tipte akneler oluşur. Kırmızı küçük aknelere “papül”, iltihaplanmış ve şişkin olanlara “püstül” adı verilir. Cilt üzerinde iltihaplanmış ve şişkin bir görünümü olan, öte yandan deri altında bir sertlik oluşturan örneklerine “kistik akne” denir.

Kişinin “akneli yaşamı” genellikle 6-14 yıl arasında devam eder. Bazen daha uzun sürebilir, kimi zaman elli yaşına gelinceye kadar yakanızı bırakmaz. İlerleyen yaşlardaki bu sivilceler yüzden daha ziyade vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. İşte daha önce hiçbir Türkçe kaynakta yayınlanmamış AjanAjanda kullanıcılarına özel vücuttaki sivilceler ile sağlık problemleriniz arasında oluşabilecek ilişkiler;

1. Bölge – Boyun:

Aşırı şeker tüketimi, stres ve böbrek üstü bezleri (hormonların) aşırı salgılanması sonucu boyun bölgenizde sivilce oluşumu gözlenir. Gömleğinizin yakası sıkıyorsa yada saçlarınız bu bölgeye temas ediyorsa yine boyunda sivilce oluşumuna neden olabilir.

2. ve 3. Bölge – Omuzlar:

Aşırı stres altında olduğunuzda, hassas ve kırılgan bir yapınız varsa omuzlarda sivilce ve akneler gözlenebilir. Ayrıca çantanızın askısının omzunuza temas etmediğinden emin olun.

4. Bölge :

Göğsünüzde oluşan sivilce ve akneler dengesiz ve yetersiz beslenmeden yada aşırı baharatlı yiyecekler, çok soğuk içecekler gibi sindirime etki edebilecek beslenme alışkanlıkları göğüs bölgenizde sivilce ve aknelere neden olur. Ayrıca hava almayan polyester ve naylon giysilerden kaçının.

5. ve 6. Bölge :

Kalın bir deriyle muhafaza edilen kolların iç bölgelerinde oluşan akneler dolaşım yetersizliğinden ve bölgedeki ölü hücrelerin çokluğundan kaynaklanabilir. Salisitik asit içeren nemlendirilerle aknelerin önüne geçebilirsiniz. Problem devam ederse vitamin yetersizliğiniz olabilir.

7. Bölge :

Karında bulunan az miktarda yağ bezesi, yüksek kan şekeri yada sıkı kıyafetlerden dolayı bu bölgede sivilcelere maruz kalıyor olabilirsiniz.

8. Bölge :

Tıraş yada ağda sırasında meydana gelebilecek kıl dönmelerinden kaynaklı sivilcelenmeler olabildiği gibi yüksek nemli olan yetersiz hijyen ve bazı ciddi siğillerden akne oluşumu gözlenebilir. Rutubet ve nem oranı yüksek olduğundan zor ve ağrılı sivilcelerdir.

9. ve 10. Bölge – Üst Bacaklar :

Uyluk ve üst bacaklarda akne genellikle kullanılan vücut losyonları, duş jelleri, yumuşatıcı ve şampuanlara bir tepki olarak ortaya çıkıyor. Ağda, tıraş sonucu oluşabilecek kıl dönmeleri de bu bölgede aknelere sebep olabiliyor. Salisilik asit (BHA) ve glikolik asit (AHA) içeren nemlendiriciler tedavi edicidir.

11. ve 12. Bölge :

Sırt bölgesi alerji, aşırı terleme, kullanılan şampuan ve jeller, dar giysiler gibi etkenlerin sonucu en yaygın akne oluşan bölgedir. Ayrıca yetersiz uyku ve yüksek kalorili besinler sonucu sırtta sivilce oluşumları gözlenmiştir.

13. ve 14. Bölge :

Kalça bölgesindeki sivilcelere coğunlukla dar ve hava almayan kirli çamaşırlar, yetersiz ve dengeli beslenme, soğuk içecekler sebep olmaktadır. Nemlendiriciler, temiz ve pamuklu iç çamaşırları ve düzgün beslenme bu probleminizi çözmeye yardım edecektir.

Sivilce Hakkında Yanlış Bilgiler
 • Çikolata , kızartma ve yağlı gıdalar akneyi artırmaz.
 • Aknesi olanların yüzüne mikrop yuvası gibi davranması gerekmez. Akneler cildin altında oluşur, yüzünüzü bir kaç kere sabunlayıp fırçalamanıza gerek yoktur.
 • Seks ile aknenin hiç bir ilgisi yoktur.
Sivilceli Ciltlerin Bakımı

Sivilceyle baş etmek mümkündür, ancak biraz zaman ve sabır gerektirir. Sivilce şiddetliyse muhakkak iz kalır. Özellikle esmer hastalarda bu iz daha belirgindir. Bu nedenle tedaviyi erken başlatmak gerekir.

Akneli Cildin Bakımı
 • Sivilceli cilt normal ciltten daha hassastır, ona nazik davranın.
 • Akne sorunu olduğunda cilt temizliği önemlidir ancak abartılmaması gerekir. Günde iki kez temizlik yeterlidir. Akneli ciltlerde genellikle cildin pH dengesi bozulur. Dengenin yeniden kurulması için pH 5.5 temizleyicilerin kullanılması tavsiye edilir.
 • Akneli ciltler için en uygun temizleyiciler, jel kıvamında olanlardır. Jel ciltten kolayca akarak arınır. Ayrıca zeytinyağı ile cilt ve makyaj temizleme makelemize de göz atabilirsiniz.
 • Sivilceleri kaşımak ve sıkmak yüzde kalıcı izler bırakabilir. Akneli cildin hassasiyeti arttığı için iz kalma olasılığı yüksektir. Ayrıca yüz tahriş edilecek olursa kılcal damar çatlamaları da meydana gelebilir.
 • Akneli cildin her zaman fırçalanması doğru değildir. Hasta fırçalanmayı tercih ediyorsa bunun için sivilcelerin olmadığı zamanı tercih etmeli ve bu uygulamayı çok yumuşak hareketlerle yapmalıdır.
 • Yüzlerinde akne olan erkekler jilet yerine elektrikli traş makinası kullanmalıdır. Jilet iltihaplı bir sivilceyi patlatabilir.
 • Yağsız nemlendiriciler akneli ciltleri sakinleştirir ve rahatlatır.
 • Sivilceli ciltlerde yıkandıktan sonra nemlendirici hemen sürülmez. Yeni yıkanan cilt gerildiği için nemlendirici gereğinden fazla emilebilir. Yıkandıktan 15 dakika kadar sonra cilt kendine gelir ve sürülen nemlendiriciyi de ihtiyacı olan oranda kabul eder.
 • Akne ilaçları kullanıldığı zaman, makyaj yapmadan önce 20-30 dakika kadar cildin ilaçları emmesi beklenir.

Unutmayın cildiniz yaşamınızın aynasıdır. Konumuz estetik olsa da belirleyici olan sağlıktır. Sağlık olmadan güzellik ancak bir mucize olabilir. İnsan bedeninde bir şeyler yanlış gittiğinde kendini hemen cildin durumuna göre belli eder. Cildin görüntüsü gerçekten yaşamda neler olduğunu gösteren bir ayna gibidir. Kötü beslenme, aksayan yaşam tarzı, belirtilerini gecikmeden, ciltte, tırnakta saçta gösterir. Bu nedenle cildin altın kuralları ile genel sağlığın kuralları aynıdır.

Cildi güzelleştirmek ve sivilcelerden kurtulmak söz konusu olduğunda, onun derinlerden gelen sesini dinlemek, doğasını anlamak gerekir. Cilt aç mıdır, susuz mudur, hasta mıdır, ne gibi baskılar altındadır? Kendine ve görünümüne değer veren bir insanın, sağlıklı bir yaşam tarzını içine sindirmesi, eşsiz bir alışkanlık olacaktır.

Sivilce ve aknelerle ilgili yukarıda sunduğumuz bulgu ve bilgiler muhtemel çözümleri içermektedir. Bütün bu öneriler kesinlikle modern tıbbı gözardı etmemektedir. Tıp her zaman gereklidir ve daima profesyonellere, dermatolog ve doktorlara danışılmalıdır. Ciddi bir takım cilt problemlerinde her zaman danışılan doktorun verdiği tedaviyi uygulamalı ve size verilen ilaçları kullanmalısınız. Ayrıca akne ve sivilce önleyici besinler makalemizi ve akne önleyici domates maske tarifimizi de inceleyebilirsiniz. Son olarak sağlıklı bir cilde kavuşmak için mücadele veriyorsanız ailenizden veya çevrenizden gelen sevgi ve olmulu tepkiler çok önemlidir. Size birilerinin bulamadığınız ürünleri hatta bir takım ihtiyaç duyduğunuz bilgileri arayıp bulup göndermesi, değiştirmeye çalıştığınız hayat tarzı ve felsefenizle ilgilenmesi, olumlu konuşarak yanınızda olduğunu göstermesi ve en önemlisi birilerinin sevgi dolu yüreğinize karşılık vermesi sivilce ve akne problemleri dışında her türlü zorlukta mücadele gücünüzü kat kat artırır.

5 1 oy
Puanla
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
berkay

benimde sırtımda sivilceler var ne önerirsiniz

Nurdan
Cevap  berkay

Sivex veya sırtına sirke sürmeni tavsiye ederim

Tuğba
Cevap  berkay

Merhaba sana limon öneriyorum her gün sür farkını anlayacaksın

Mustafa

Merabalar.bizleri bilgilendirdiğiniz için öncelikle çok tşkkür ederim.benimde omuz boyun özellikle göğsümde aşırı derecede sivilce oluyor doktora gittim bir sürü krem aldım uyguladım ama bi çare bulamadım.yaz aylarının gelmesini bu yüzden hiç istemem.ne uygulayabilir im?yardımcı olursanız sevinirim.

deniz

benim kalçamda cok sıvilce var ne önerebilirsiniz

yasemin

Bendede cok sivilce akne oluyo yuzumde bide koltuk altinda ne orenirsiniz

Hava

Eşimin yuzunde sivilce var siyah leke olarak kaldi intihapli galiba gecmiyor ne yapmaliyiz

Ketrak

Benimde omuzumda aynı zamanda göğsümde ve sırtımda ve yüzümde sivilceler var ama çok yoğun degl ne yapmaliiym