Vitaminler, kaynakları ve etki alanları

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçası olan vitaminler vucuttaki kimyasal reaksiyonlara en fazla katkı sağlayan organik bileşiklerdendir. Çoğunlukla kırmızı et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, kuru bakliyatlar, tahıllar ve meyvelerden vucudumuz ihtiyacı olan vitaminleri sentezler.

Bu infografik vitaminlerin kaynaklarını, etkilerini ve vucüdumuz için önemini daha anlaşılır hale getirmek için AjanAjanda ziyaretçilerine özel hazırlanmıştır.

Yazıyla da ifade etmek gerekirse; vitaminler çoğunlukla portakal, limon gibi turunçgiller olarak adlandırdığımız meyvelerden, dut, üzüm, karpuz gibi yaz meyvelerinden, yeşil sebzelerden, domates, ıspanak, kırmızı et, balık eti, tavuk, tahıllar, bakliyat, yumurta süt ve süt ürünleri gibi besinlerden temin edilir.

5 1 oy
Puanla
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ramazanda sağlıklı beslenmenin 12 yolu | Ajan Ajanda

[…] birincil kaynağı olup enerji ve besin değeri oldukça yüksektir. #4 Kuruyemiş – Badem – Vitaminler tablomuzdan da gördüğünüz E vitamini açısından çok zengin ve besinleri enerjiye […]

Beyazlamış Saçlardan Kurtulmanın 8 Kolay Yolu | Ajan Ajanda

[…] besinlerin hangi vitaminleri içerdiğini öğrenmek için daha önce paylaştığımız Vitaminler Kaynakları ve Etki Alanları konulu yazımızı […]