Uyurken zayıflamanın yolları

Uyurken kilo vermek istemezmiydiniz?

Aslında günlük yaşantımızda daha hareketli ve aktif olduğumuzdan enerji tüketimi ve kalori yakımı daha fazla olduğunu zannederiz. Ancak insan metabolizması öyle mükemmel çalışıyorki yeterli ve düzenli uyku kalori yakımı ve kilo vermeye daha müsaittir.

Günlük 7-8 saatlik düzenli uyku uyuyanların günde 5 saat ve daha az uyku uyuyanlardan 114 kalori daha fazla yaktığı görülmüştür.

Düzenli uyku kas sistemleri ve hormonal düzenlemelere yardımcı olarak uyku sırasında metabolizmanın çalışmasını olumlu yönde etkiler. Araştırmalar düzensiz uyku ve uykusuzluk problemlerinin obeziteye varabilecek problemlerin tetikleyicisi olabilileceğini göstermiştir.

Düzenli bir uyku saati belirlemeniz uykuya erken geçişi sağlar. Bunun yanında yatmadan önce duş alabilir, kafeinsiz bir bitki çayı içebilirsiniz. Ayrıca ertesi gün için kafanızı meşgul edebilecek yapacağınız işleri yatmadan not edebilirsiniz. Uyuduğunuz ortamın gürültüsüz ve yeterince karanlık olduğuna dikkat edin. Daha huzurlu bir uyku için yastığınızın içine lavanta çiçeği koyabilirsiniz.

Uyuduğunuz rahat bir uyku ertesi gününüzü doğrudan etkilemektedir. Bunun bilincinde olarak sıkıntısız huzurlu geceler geçirmeniz dileğiyle 🙂

4 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments