Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek konusunda gerekli bilgileri verirken, çiftlerin düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde bebek sahibi olamaması durumunda mutlaka araştırma yapılması gerekmektedir. Erkekten başlayarak yapılan araştırmalar sonrasında ne tür bir tedavinin uygulanacağı ortaya çıkmaktadır. Erkeğin değerlendirilmesi amacıyla temel sperm tahlilleri yapılır. Spermlerin hareketliliği, sayısı, canlılık oranı ve şekilleri incelenir. Kadının değerlendirilmesi için ise muayene sonrasında hormon tahlili ve rahim kanalları filmi çekilebilir. Filmde sorun tespit edilirse kanalların gerçekten tıkalı olup olmadıklarını anlamak ve tedavi uygulamak için laparoskopi denilen karın içine bakma işlemide uygulanabilir.

Tüp Bebek Tedavi İşlemleri

Tüp bebek tedavisinde kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin özel iğneler ile vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve oluşan embriyoların kadın rahmi içine transfer edilmesi gerçekleşmektedir. Tedavi genel olarak adet döneminin ikinci veya üçüncü günü başlatılmakta ve yapılan günlük iğneler ile yumurtalar büyütülmektedir. İki üç günde bir yapılan ultrason kontrolleri ve kan tahlilleri ile bu büyüme izlenmektedir. Tedavi sırasında, genel ortalama sonuçlarına göre 8-10 gün kadar sürmektedir. Bu sürenin sonunda çatlama iğnesi yapılarak yumurtaların son olgunluğa ulaşmaları sağlanmakta ve yaklaşık olarak 35 saat sora çatlama olmadan yumurtalar anestezi altında toplanmaktadır. Aynı gün erkekten de örnek alınır.

Tüp Bebek İşlemleri

Tüp bebek tedavisi için, erkeğin spermleri mastürbasyon yolu ile elde edilemiyor ise yani spermler verilen örnekte çok az veya yoksa operasyonla sperm aranabilir. Bu işlem tese veya mikro tese olarak adlandırılır. Erkek spermleri ile kadın yumurta hücreleri laboratuvarda uygun bir ortamda yan yana koyularak veya spermler mikro enjeksiyon yöntemi ile yumurtaların içine yerleştirilir. Mikro enjeksiyon uygulaması ile erkeğin spermleri çok az olsa bile gebelik gerçekleşebilmektedir. Mikro enjeksiyon işleminin ertesi günü döllenmiş yumurtalar embriyo olarak adlandırılır. Bu embriyolar 2 ile 5 gün laboratuvar ortamında izlenerek sağlıkları ve kaliteleri değerlendirilir. Değerlendirme süresinin sonunda sağlıklı bulunan embriyoların bir veya ikisi kadın rahmine ince bir kateter ile yerleştirilir. Transfer öncesi embriyo zarının lazer yöntemi ile traşlanarak inceltilmesi yani yardımla yuvalanma yöntemi tüm embriyolara uygulanmaktadır. Ortalama olarak transferde 11 gün sonra kanda gebelik testi yapılır.

0 0 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments