Suyun Vücuttaki 5 Kritik Rolü

Ajan ajanda güzellik ve sağlık sırlarını deşifre etmeye devam ediyor.) Sırlarımızı kaçırmadan takip etmek için facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın.
Suyun önemli bir madde olduğunu hepimiz biliyoruz. Sizi sağlıklı tutar ve yokluğunda hayatınızı devam ettiremezsiniz. Ama maalesef hala bazı insanlar suyun vücudumuza olan etkisini tamamen anlayamamaktadır. Farkında olmanız gereken bir miktar biyolojik fonksiyonu vardır. Az miktarda bile susuz kalmak vücudunuz için ciddi problemlere yol açabilir.

1. Su vücut ortamının düzenlenmesine yardımcı olur.

İnsan vücudunun yüzde 60’ı sudan oluşur. Suyun en önemli rollerinden biri vücuttaki neredeyse her şeyi düzenlemesidir. Işin aslı su sayesinde vücut sıcaklığı da düzenlenir. Vücut yeteri kadar suya sahip olmadığı takdirde sıcaklığını sabit bir noktada tutamaz. Bu yüzden ateşinin yükselebileceği gibi vücut sıcaklığı çok düşük noktalara da varabilir. Genellikle uygun olan hidrasyonun eksikliğinde vücut çok ısınır ve yeteri kadar terleyerek ısıyı dışarı yayamaz.

2. Su böbreklerin atık salınımına yardımcı olur.

Vücudunuza aldığınız neredeyse her şeyde çeşit çeşit toksinler bulunabilir. Şanslısınız ki yeteri kadar su tükettiğiniz sürece bu toksinlerin çoğu sizi hasta etmeye yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi içtiğiniz suyun böbreklerinizin fonksiyonlarını uygun şekilde yerine getirmesine yardımcı olmasıdır. Vücudunuza aldığınız yiyecek, içecek ve hatta ilaçlar bile böbrekler aracılığıyla filtrelenir, böylece vücudunuzdaki toksinler de dışarı atılmış olur. Eğer vücudunuz çok az miktar su ile fonksiyon göstermeye çalışıyorsa böbrekleriniz bu zararlı maddeleri kanınızdan ayıramaz ve bunun sonucunda hastalanırsınız.

3. Su eklemlerinizin yağlı kalmasına yardımcı olur.

Vücudunuzda pek çok eklem bulunmaktadır. Eğer bu eklemler yeteri kadar yağa sahip olmazsa birbirlerine sürtünerek ağrıyacaktır. Böyle devam ederse de eklemler yıpranarak fonksiyonlarını yerine getirememeye başlayacaktır. Fakat eğer su tüketiminiz yeterli olursa eklemleriniz yeterli yağa sahip olacak ve düzgün bir şekilde çalışmaya devam edeceklerdir. Eğer eklemlerinizde beklemediğiniz ağrılar meydana gelmeye başladıysa gerektiği kadar temiz suyu düzenli olarak tükettiğinizden emin olun. Musluk suyu kullanıyorsanız mutlaka bir filtreleme sistemi kullanarak suyun ekstra tuz ve bakterilerden tamamen arındığından emin olmalısınız. Eklem ağrılarına sahip olmayanların da vücutlarını susuz bırakmadıklarından emin olmaları gerekir. Çünku susuzluktan meydana gelen bu aşınmalar uzun sure iyileşmeyebilir.

4. Su vücudunuzun oksijen dengesini korumasına yardımcı olur. 

Eğer nefes almakta zorlanıyorsanız emin olun yeteri kadar su tüketmiyorsunuzdur. Bunun sebebi su vücudunuzdaki oksijen kullanımının daha etkili olmasına yardımcı olmasıdır. Oksijenin vücut içerisinde hareket halinde olması demek suyun oksijen moleküllerini taşıması demektir. Vücudunuzun dehidre olması durumunda vücudunuz ihtiyacı olan oksijeni düzgünce dolaştıramamaya başlayacaktır. Bu olay pek çok soruna sebep olabilir. Oksijen eksikliği yüzünden akciğerler nefes almakta zorlanacaktır. Fakat bu karşılaşacağınız tek problem değildir. Eğer kaslarınız ihtiyacı olan oksijene ulaşamazsa ağrımaya ve fonksiyonlarını yerine getirememeye başlayacaktır. Oksijensiz kalmış kaslar körelecek ve hatta ölecektir, bu yüzden kullanılamayacaktır. Bu egzersiz yaparken fazla miktarda su tüketmenizi gerektiren en önemli sebeplerden biridir. Su eksikliğinde kaslarınız egzersiz sonrasında onarılmalarını sağlayacak oksijeni elde edemez.

5. Su sindirime yardımcı olur.

Tükürüğünüzün çok büyük bir kısmı sudan oluşur. Tükürük olmadığı takdirde yiyeceklerin küçültülerek yenmesi ve sindirilmesi zorlaşır. Şimdiye kadar ağzınız yiyecekleri çiğnemenizde ve yutmanızda zorlanacak kadar kurudu mu? Bunun tek sebebi dehidrasyondur. Çünkü vücudunuz tükürük üretecek miktarda suya sahip değildir. Tükürük yiyecekleri midede sindirilebilecek şekilde küçültmeye yarayarak sindirime yardımcı olur.  Buna ek olarak su başka şekillerde de sindirime yardımcı olur. Vücut içerisinde atıkların düzgün bir şekilde işlenmesini sağlamak buna bir örnektir.

Yeteri miktarda su tüketmenin pek çok faydası vardır. Vücudunuzu susuz bırakmayarak onun en iyi performansta çalışmasını sağlarsınız. Dehidre olmanın kötü etkilerini bilmek bu konuda önlem almanızı sağlayacaktır. Günümüzde insanların bir çoğu hafif dehidrayon olayıni düzenli olarak yaşar. Sonuç olarak ihtiyacınız olan suyu tüketirseniz vücudunuzun fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayacağınız gibi onu pek çok hastalıktan da uzak tutabilirsiniz.

5 2 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments