Sağlıklı saçlar için 7 pratik uygulama

Siz de her duş aldığınızda “kötü saç günü” mü yaşıyorsunuz? O uzun saçların kabarmadan düzgünce durmasını sağlayamıyorsunuz değil mi? Eğer saçlarınız dağınık duruyor ve sinirlerinizi bozuyorsa bu yazı tam olarak ihtiyacınız olan yazı. Şimdi sizinle saçlarınızı düzgün ve parlak gösterecek duşta uygulayabileceğiniz bir takım ipuçlarını paylaşacağız.

1. Doğru Şampuanlanmak

Çoğunlukla insanlar şampuanı bütün saça uygularlar. Fakat uzmanlar daha çok kir toplayan kafa derisi, saç dipleri ve ense gibi kısımları şampuanlamanın daha faydalı olduğunu belirtmektedirler. Yani saç uçlarına çok miktarda şampuan uygulamaktan kaçınmak saç uçlarınızın kurumaması için gereklidir.

2. Çok Sıcak Sudan Kaçınmak 

Sıcak su banyosu oldukça ferahlatıcı ve gençleştirici olmakla beraber saç ve ciltte ters etki yaratabilir.  Sıcak su banyosu saça gerekli yağları saçtan arındırarak saçın karışmasına yol açabilir.  Her ne kadar sıcak su size güvenilir bir temizleyici olarak görünse de ılık su ile saçları yıkamak en iyi yöntemdir.

3. Düzgün Fırçalamak

Kadınların çoğu saçlarını nasıl tarayacaklarını bilmiyorlardır. Bu durum aslında oldukça önemlidir çünkü banyo sonrası saçlarınızı doğru olmayan şekilde fırçalamak saçlarınızın kök ve uçlarının zarar görmesiyle sonuçlanabilir. Bu işlemi yumuşak bir fırça yardımıyla ve özellikle saçın dolaşmış kısımları üzerinde uygulayın. Fırçalamaya her zaman alttaki saçlardan başlayıp yukarıya doğru yol alın ve fırçanızı her zaman dışarı doğru tutmayı unutmayın.

4. Sürekli Şampuanla-ma-mak

Saçı aşırı derecede şampuanlamak bir diğer saç yıpratıcı durumdur. Sadece yeteri miktarda şampuan kullanın. Aşırı miktarda kullanılan şampuan kendisini oluşturan kimyasallar dolayısıyla saçta kuruluğa sebep olabilir. Bu yüzden saçınızı haftada 2 kere şampuanlamak hem temizlik için yeterli olacak hem de saçınızı yıpratmanıza engel olacaktır.

5. Duş Süresini Uzatmamak

Fazla uzun süren duşlar sanıldığının aksine size ve saçınıza zarar verebilir. Bu yüzden duşlarınızın süresini minimumda tutmanız daha faydalı olacaktır. Uzmanlara göre 10 dakikadan daha fazla süren duşlar saçın ihtiyacı olan yağlardan arınmasına sebep olmaktadır. Ne kadar duşta uzun kalmak rahatlatıcı ve çok güzel hissettirse de aslında duşta harcadığınız zaman arttıkça kesinlikle saçınıza iyilik yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.

6. Saç Kremi Kullanımı

Genelde duşta kullandığınız saç kremini saçınızda 5 dakika bekletiyor musunuz? Eğer öyleyse aslında sadece zamanınızı harcadığınızdan emin olabilirsiniz, çünkü saç kremi hiç bir değişiklik sağlamıyor. Saç kremlerinin etkileri anlıktır ve duşta saçınıza uygulandığınız takdirde saçınıza nüfuz edemez. Normal bir saç kremi kullanmaktansa saçınıza iki haftada bir daha etkili uygulamalar yapabilirsiniz. Saç kremi kullanımının en iyi yolu duşa girip şampuanlamadan hemen önce bir miktar uygulamaktır. Ayrıca saçınızı nemlendirmek amacıyla saç kremi gibi kimyasal içerikli maddeler kullanmak yerine yeni şampuanlanmış saçlarınıza az miktarda hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı da uygulayabilirsiniz.

7. Düzgün Kurulamak

Saçınızı temizlerken yaptığınız en büyük hatalardan biri de saçlarınızı kurularken ovalamaktan geçiyor. Saçlarınızı havlu ile sürterek kuruladığınız zaman saçlarınızın koparak dökülmesine ve kök ile uçlarının zarar görmesine sebep olursunuz. Bunun için kullanabileceğiniz en uygun yöntem havluyla saçınızı tutarak saçtaki nemi almaktır, bu yöntem ovalayarak kurulamaktan daha uzun bir işlem gibi görülebilir. Fakat hem saçlarınıza zarar vermenizi onler hem de kurulamada daha etkilidir.

Bu ipuçları sayesinde hakettiğiniz gibi uzun ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz. Bir dahaki duşunuzda bu yöntemleri hatırlayarak uygularsanız saçlarınızın ne kadar göz alıcı olduğuna siz de inanamayacaksınız.

Kaynak:  Style Craze, The Pragmatic Costumer

5 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments