Sağlıklı Bir Diyete Sahip Olmanın 5 Yolu

Sağlıklı bir diyete sahip olmak sandığınızın aksine kafa karıştırıcı ve kısıtlayıcı olmayabilir. Aslında yapılması gereken en temel şey meyve, sebze, tam tahıl ve baklagillerden oluşan bitki kökenli besinler tüketmek ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmak. Yapacağınız küçük değişikliklerle ve biraz da dikkatelsağlıklık bir diyete sahip olmak hiç de zor değil. İşte dikkat edilmesi gereken 5 nokta:

1. Besin Çeşitliliğinizi Artırın

Katkı maddesi bulunduran besinlerden olabildiğince uzak durarak yiyeceklerinizin çeşitliliğini artırmak, size her besinden vücudunuz için gerekli vitamini ve besin kaynaklarını almanıza yardımcı olur. Her besinde hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olacak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek içerikler bulunduğundan, tek bir besine vücudunuzu uzun süre maruz bırakmak doğru bir hareket olmaz. Üstelik yaşadığınız bölgeye bağlı olarak bazı sebze ve meyvelerde belirli dönemlerde kullanılan zirai ilaçlara vücudunuzu uzun süre maruz bırakmak kronik hastalıklara davetiye çıkarabilir.

2. Porsiyon Miktarınızı Gözetin

Tabi ki istediğiniz kadar brokoli ve ıspanak yiyebilirsiniz. Fakat yüksek kalorili besinler için aynısını söylemek mümkün değil. Son yıllarda porsiyonların miktarında gözlenen artışa bakacak olursak, bir restorana gittiğinizde başlangıç yemeği seçmek yerine sağlıklı bir atıştırmalık tercih etmek ya da yemeğinizi bir arkadaşınızla paylaşmak size çok şey kazandırabilir. Sipariş vermeden önce porsiyonların büyüklüğünü öğrenip  mega boy porsiyonlardan uzak durabilirsiniz. Aynı şekilde küçük porsiyonlu yiyecekler de sizi aynı prosiyondan en az iki ya da üç kere sipariş verdirmek zorunda bırakabilieceğinden, ihtiyaç duyduğunuz en uygun büyüklükteki porsiyona dikkatli karar vermek sizin elinizde.

3. Tam Tahıllı Gıdalara Yönelin

En azından tükettiğiniz tahılların en az yarısının arpa, kepek ve yulaf gibi tam tahıllı  gıdalar olmasına özen gösterin. Markette tam kepekli ve tam tahıllı ürünlere yönelin. Unutmayın, her gıda tam tahıllı ve tam kepekli etiketleriyle satılmayabilir. Bu ibarelerden herhangi birini göremiyorsanız bile aldığınız ürürnün içeriğine bakarak tahılların üst sıralarda olmasına dikkat edebilirsiniz.

4. Takviye Gıdalara Bağımlı Kalmayın

Son yıllarda takviye gıdalara olan talep artsa da, gündelik hayatımızda besinlerden doğal olarak aldığımız içerikleri tam olarak karşılayıp karşılamadıklarını henüz bilmiyoruz. Uzun vadede  bu tamamlayıcı gıdaların kullanımı bağımlılık yaratabilir ve zaman içinde eski diyetimizin yerine geçerek tek tip beslenmenize sebep olabilir. Temel vitamin hapları bize belirli bir seviyeye kadar koruma sağlasa bile bir nebzede yetersiz kalabilirler.

5. Kalsiyum ve D vitamini seviyenizi gözlemleyin

Bu iki yapı maddesi iskelet sisteminiz için oldukça önemli. Kalsiyumu az yağlı ya da yağsız süt ürünlerinden ve portakal suyu ya da soyalı içecekler gibi takviye besinlerden almak iyi bir çözüm. Eğer günde 1,000-1200 mg. kadar kalsiyum alamıyorsanız, bu miktarı ek kalsiyum haplarından takviye edebilirsiniz. İhtiyacınız olan bütün D vitaminini sadece besinlerden almanız mümkün olmadığı gibi, tüm ihtiyacınızı da güneş ışığından karşılamak sağlıklı bir çözüm değil. İlave D vitamini ihtiyacı kişiden kişiye değişmekle birlikte daha çok koyu tenli ve az güneş ışığına maruz kalan 60 yaşının üzerindeki bireyler için önerilmektedir.

4 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments