Saç En Doğru Şekilde Nasıl Yıkanır?

Saçınızın parlaklığını ve pırıltısını kaybettiğini mi düşünüyorsunuz? Saçınızın gençlikteki gibi görkemli mi olmasını istiyorsunuz. Birçoğumuz zaman açısından o kadar kısıtlıyız ki saçımıza güzel bakım yapamıyoruz.

Saçınızın sağlıklı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz. Öncelikle şampuan ve saç kremini beraber kullanarak zamanla harikalar yaratabilirsiniz. Peki, o zaman saçınızı her gün yıkarken şampuanın nasıl doğru kullanıldığını biliyor musunuz? Kusursuz bir şekilde saç yıkamak ve kaybettiğiniz zarafeti geri kazanmak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Saç En Doğru Şekilde Nasıl Yıkanır?
Gerekenler:
 • Şampuan
 • Geniş dişli tarak
 • Saç kremi
Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar:
 1. Duş almadan önce elinize geniş dişli bir tarak alın, saçınızı nazik ve düzgün bir şekilde tarayın. Bu hareket karışan saçların sayısını hem düşürecek hem de saçınız kuruduğu zaman karışıklıkların saç köklerinden uzak olmasını sağlayacaktır.
 2. Şimdi saçlarınızı ılık su ile ıslatın daha sonra şampuanınızı nazikçe ve masaj yaparak saçınız boyunca uygulayın.
 3. Saçınızı soğuk su ile durulayın. Aynı zamanda saçınızı aşağı yönde elinizle çekmeye devam edin. Bundan sonra saç kremine geçeceğiz. Amerikan Cildiye Akademisi diyor ki, saç kremini sadece saçlarınızın uç kısımlarına uygulayın
 4. Saç kremini nazikçe uyguladıktan sonra 5 dakika saçınızda kalmasına izin verin. Bu saçınızın gevşek bir görünüme geçmesini önler.
 5. Saç kremini yıkadıktan sonra saçınızı kurulamak için havlu kullanın. Islak saçınıza nazik davranın ve saçınızın zayıf veya hasar görme olasılığını engelleyin.
 6. Saç kurutma makinesi kullanmayın! Çünkü saçınıza uyguladığı ısı saçınızı sert, mat ve zarar göremeye açık bir hale sokacaktır. Bu yüzden her zaman saçınızı doğal yöntemlerle kurutmak en iyisidir.
Işıldayan Pırıl Pırıl Saçlar İçin İpuçları:

Ortalama bir insanın saçı yılda 15cm civarında uzar fakat güzel, parlak ve uzun saçların sırrı doğada gizli. Mükemmel saçların tadını çıkarmak için aşağıda sıralanan ipuçlarına dikkat edin. Sonuçlarına inanamayacaksınız.

 • Beslenme düzeninize dikkat edin. Güzel saçlara sahip olmak için doğru yemeniz gerekiyor. Bu yüzden beslenmenizde E vitamini içeren besinler eklemeniz, omega3 yağ asitlerini almanız, protein, selenyum, demir, folik asit ve D vitamini almanız çok önemlidir. (Vitaminler ve Kaynakları konulu makalemizden hangi besinin hangi vitamini içerdiğini kontrol edebilirsiniz)
 • Saçınız için bitki bazlı yağlar kullandığınızdan emin olun. Bu yağlar saçınızı dış etkenlere karşı korur.
 • Sıkı atkuyruklarından ya da karmaşık saç stillerinden uzak durun. Bunlar saçınızı sert ve pütür pütür yapar.
 • Kaliteli saç ürünlerine bakarken genellikle üzerinde nemlendirici yazanları tercih edin. İyi bir şampuan esansiyel yağlarla saç derinizi yeniler, sizi daha genç, parlak ve güzel gösterir.
 • Eğer hasar görmüş ya da kırılgan bir saçınız varsa keratin içeren ürünler kullanın. Bunlar saçınızdaki lüleleri daha güçlü ve sağlıklı gösterecektir.
 • Ayda 2-3 kez sıcak yağ tedavisini saçlarınız için uygulayabilirsiniz bu uygulama saçınızın parlaklığını ve nemini korumak için önemlidir.

Ayrıca daha önce sizlerle paylaştığımız saç bakım maskesi ve sıcak yağ tedavisi konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Artık saçlarınızı yıkamak konusunda uzman olduğunuza göre bu ipuçlarını deneyebilirsiniz. Saçınızı parlak, pürüzsüz ve mat görünümünden uzak tutmak için neler yapıyorsunuz? Sizde sırlarınızı paylaşmak ister misiniz? Lütfen aşağıya yorumlarınızı ve tecrübelerinizi bırakın. Sizin ipuçlarınızı ve geri dönüşlerinizi bekliyoruz.

5 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments