Saç Dökülmesini Önleyen 10 Adet Besin Desteği

Saç dökülmesi insanlığın en eski problemlerinden biri olmakla beraber genellikle sebepsiz yere ortaya çıkmaz. Saç dökülmesinin sebeplerinden birkaçı; düzensiz beslenme, sağlık problemleri ve hormonsal bozukluklardır. Vitamin eksikliğinde saç dökülmesini tetikleyebilir. Ayrıca saç dökülmesi biz yaşlandıkça doğal olarak her gün artarak devam eder. Aldığımız ilaçlar ve saç boyaları da saç dökülmesine sebep olur. İşte bu noktada saç dökülmesini önlemek ve kontrol altında tutmak için besin desteklerine başvurabiliriz.
İşte Saç Dökülmesine İyi Gelen Besin Destekleri:
1. C Vitamini: 

C Vitamini saç dökülmesini önler çünkü bir anti oksidan olarak görev yapar. Limon, greyfurt ve portakal gibi turunçgiller iyi bir C vitamini kaynağıdır. Az miktarda alınan C vitamini saç dökülmelerinin temel sebebi olabilir. C Vitamini eksikliği kuru saç ve kırıklara sebep olur. Bu normal ve düzenli saç uzaması için istenmeyen bir durumdur. Yeterli miktarda C vitamini alan insanlar sağlıklı, güçlü ve kalın saçlara sahiplerdir. Saç dökülmesi ile savaşmak istiyorsanız en ideali taze meyve suları içmek ve turunçgiller tüketmektir. Eğer şiddetli saç dökülmesi yaşıyorsanız doktorunuza danışarak C vitamini tabletleri kullanabilirsiniz.

2. Omega3 Yağ Asitleri:

Omega3 yağ asitleri vücudumuz için önemli ve aynı zamanda sağlıklı yağlardandır. Omega3 balıklarda bulunur. Özellikle somon ve sardalyede bol miktarda omega 3 vardır. Aynı zamanda ceviz, keten tohumu ve yumurtada da bulunur. Saç dökülmesini önlemek için tavsiye edilen günlük omega3 yağ asidi dozu 1 yemek kaşığı kadardır. Yağ asitlerinin vücut tarafından daha iyi emilebilmesi için sabah kalktığınızda kahvaltıdan önce birkaç ceviz yiyebilirsiniz.

3. A Vitamini:

 A Vitamini saç için önemli olan vitaminlerin başında gelir. Beslenmenize A vitamini eklemenin en iyi yolu kara yapraklı yeşil sebzeler ve kırmızı et yemekten geçer. Havuç iyi bir A vitamini kaynağıdır. İçerdiği anti oksidantlar ile kafa derinizi nemlendirir. Saçınıza ağırlık bindiren ve güçsüzleştiren serbest kökler ile savaşır. Sonuç olarak saçınız daha iyi bir hacime sahip olur. Bukleleriniz kalınlaşarak daha hızlı ve daha az kırılan saçlara sahip olursunuz.

4. B Vitamini:

B Vitamini piyasada değişik form ve kombinasyonlarda satılmaktadır. Stres saç dökülmesinde önemli bir faktördür ve B vitamini stresi düşürür ve saç kaybını önler. Aynı zamanda saçlardaki beyazlaşmayı yavaşlatır ve saç büyümesini arttırır. B Vitaminin iyi tüketilmesi size sağlık, parlak ve muhteşem saçlar verir. B Vitaminini yeşil yapraklı sebzeler ve ette bulabilirsiniz

5. E Vitamini:

E Vitamini cildi yumuşatma özelliği ile bilinir. Sağlıklı bir saç ve kafa derisi için gerekli temel kaynakları verir. E Vitamini saç derisine doğru çalışır ve onu daha sağlıklı yapar. E vitamini tüketiminizi arttırdığınızda anlayacaksınız ki bukleleriniz artık daha yumuşak ve beslenmiş. E Vitamini içeren besinlerin başında badem, ceviz gibi kuru yemişler ve yeşil yapraklı sebzeler gelir.

6. D Vitamini:

D Vitamini hormonların üretimine yardımcı olur. Hormon dengesizliği saç problemlerinin ana kaynaklarından biridir. Yeterli miktarda D vitamini tüketmek saç büyümesini arttırır. D Vitaminini güneşten alabildiğimiz gibi aynı zamanda tabletler vasıtası ile alabiliriz.

7. Folik Asit

Saç büyümesine yardımcı olan hücreleri yenileyerek saç büyümesinde önemli bir rol oynar. Folik asit eksikliği erken yaşta saç beyazlaşmasına ve saç kaybına sebep olur. Folik asit süt ürünlerinden muzdan, yeşil yapraklı sebzelerden, fasulyeden, domatesten, balıktan, etten, mayadan, tahıllardan ve mantardan temin edilebilir.

8. Lizin:

Lizin bir çeşit amino asittir. Protein bloklarının üretiminde kullanılır. Saçta aynı zamanda bir proteindir. Dolayısıyla lizin tüketimi saç dökülmesini kontrol altına almanızı sağlar. Lizin et ve yumurtada bulunur.

9. GLA (Gama Linolenik Asit):

Gamma Linolenik Asit bir Omega6 yağ asididir ve genellikle bitki bazlı yağlarda bulunur. Bu yağ asidini kapsül olarak ya da çuhaçiçeği yağı alarak elde edebilirsiniz. Günde 2 defa 500mg tüketmek saç dökülmesini önlemek için uygun dozdur.

10. Çinko:

Çinko diğer vitaminlerin uygun absorbe edilmesinde ve vücudun hormon dengesini korumasında önemli rol oynar. Saç dökülmesi için bütün bu işlemler önemlidir. Saç incelmesini ve dökülesini önlemek için iyi miktarda çinko alımı gereklidir. Çinkoyu balıklardan, fasulyeden, tahıllardan, tavuktan, mantardan ve alternatif olarak çinko tabletlerinden sağlayabilirsiniz. Yetişkinler için ayda 10 gün 15mg çinko tabletlerden alabilirsiniz.

Vücudunuz için gerekli olan besinleri sağlıklı ve dengeli bir şekilde aldığınızdan emin olun. Eğer saç dökülmeniz şiddetli ise, bir saç uzmanıyla görüşüp yardım alabilirsiniz. Düzgün beslenme ve gerekli besin desteklerini almak kesinlikle saçınızın durumunu iyileştirecektir. Lütfen doktorunuza danışmadan vitamin desteklerini kullanmayın. Hem cebinize hem de vücudunuza zararı olabilir. Yorumlarınızı bizimle paylaşmaktan çekinmeyin 🙂

Ayrıca vitaminler kaynakları ve etki alanları konulu infografiğimizi de inceleyebilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel yağlar olduğunu da biliyor muydunuz? Evde yapabileceğiniz saç dökülmesini önleyici 10 adet Saç Maskesi Tarifini de okudunuz mu?