Ramazanda sağlıklı beslenmenin 12 yolu

Orucun faydaları saymakla bitmez, metabolizma ve sağlık açısından faydalarını sayacak olursak; vucüdu birikmiş zararlı toksinlerden arındırır, iştahı azaltır, fazla kilolardan kurtarır, sindirim sistemini dinlendirir, kan basıncını normalleştirir, kolestrolu düşürür, kan şekerini düşürür, deri hastalıklarına ve bazı sindirim hastalıklarına iyi gelir. Bunların yanı sıra zihinsel ve ruhsal açıdan da bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur, yeme içmeyle meşgul olmadığımızdan yüksek enerji, özgürlük hissi, zihinde berraklık ve daha iyi odaklanma gibi faydalar sağlar.

Ramazanda vucüdun alışık olduğu metabolik dengede değişiklikler olduğundan normal zamanlardakinin aksine beslenmenize daha çok dikkat etmek gerekiyor. Sizler için hazırladığımız listemizde iftar ve sahurda tüketilmesi ve uzak durulması gereken besinleri inceleyebilirsiniz. Makalede İslam Sağlık Derneği’nden Dr. Farouk Haffejee’nin tavsiyelerini de göz önünde bulundurduk. Şimdiden hayırlı ramazanlar .)

#1 Karbondidrat bakımından zengin olan bol tahıllı hamur işi gıdalar hem sağlıklı hemde tok tutucu olacaktır.

#2 Hurma – Şeker, karbonhidrat, kalsiyum ve potasyum bakımından zengin ve besleyici özelliktedir.

#3 Muz – Potasyum, karbonhidrat, kalsiyum, magnezyum ve daha yüzlerce çeşit vitamin ve mineralin birincil kaynağı olup enerji ve besin değeri oldukça yüksektir.

#4 Kuruyemiş – Badem – Vitaminler tablomuzdan da gördüğünüz gibi E vitamini ve protein açısından çok zengin olan yemişler, besinleri enerjiye dönüştürmeye de yardımcı oluyor.

#5 Kızarmış ve Yağlı yiyeceklerden uzak durun.

#6 Dondurma gibi çok şekerli yiyeceklerden uzak durun.

#7 Sahurda fazla çay içmek, vucüdun gün boyu ihtiyacı olacak değerli mineral ve tuzların kullanılmadan dışarı atılmasına sebep olur.

#8 Bol su tüketin – Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar iftar-sahur arasında bol miktarda su tüketmelidir.

#9 Ülser, gastrit, yanma problemleri – Ramazanda midenin asidik özelliği arttığından yanma ve rahatsızlıklar da artabilir. Bu rahatsızlığı olanlar acı gıdalardan, kola ve asitli içeceklerden mutlaka uzak durmalıdır.

#10 Kramp ve Kas kasılmaları – Kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksikliğinde görülür. Sebze, meyve, süt, yumurta, tavuk gibi gıdalar tüketildiğinde ihtiyaç yeterli ölçüde karşılanmış olur.

#11 Düşük kan şekeri – Sahurda aşırı tatlı ve karbonhidrat değeri yüksek besinler tüketildiğinde, vucüdun kandaki glukoz oranını düşürmek için salgıladığı insülinden kaynaklanır. Bu rahatsızlığı olanlar şekerli yiyecek ve içecek miktarını düşürmelidir.

#12 Baş Ağrısı – Çoğunlukla açlık, kafeinli içecekler ve uykusuzluk durumlarında oluşan düşük kan basıncından kaynaklanır.

Ramazan tüm bunlarında ötesinde paylaşma ve dayanışma açısından büyük önem arz etmektedir. Çok kısa sürede büyük ziyaretçi rakamlarına ulaşan AjanAjanda.com geleneksel, sıkıcı sağlık ve güzellik sitelerinden farklı konseptiyle, özgün, güncel ve anlaşılır ipuçlarını sizlere deşifre etmeye devam edecek .) Siz de bu oluşumda katkı sahibi olmak isterseniz makale ve listelerimizi sosyal ağlar butonlarını kullanarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Tekrar hayırlı, sıhhatli ve bereketli bir ramazan dileklerimizle.

5 1 oy
Puanla
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
fNuraliye Dereli

Guzel bilincli yonlendirmek