Mucize bitki lavantanın cilt, saç ve sağlık için 24 etkisi

Lavanta (Lavandula angustifolia) nane ailesinin en popüler ve yaygın olarak kullanılan bitkilerinden biridir. Akdenizin dağlık bölgelerine özgüdür.Lavanta adı “yıkamak” anlamına gelen Latince kelime “Lavare” kelimesinden türetilmiştir.
Aromaterapi yada bitkisel çözümler dendiğinde tartışmasız akla ilk gelen bitkidir lavanta. Gerçek bir mucize olan lavanta çiçeklerinden elde edilen uçucu yağ vucüt hatta zihinsel olaylara kadar etki etmektedir. O yüzden 24 maddelik listemizin içerisinde, lavantanın psikolojik sorunlara da nasıl etki ettiğini göreceğiz.
1. Uykusuzluk (insomnia) Tedavisi

Yastığınızın için koyacağınız bir kaç tutam lavanta çiçeği çok rahat bir uyku sağlar. Bu bitki uyku ve gevşeme oluşturmak için sinir sistemini rahatlatır. Uykusuzluk, huzursuz, endişe bacak sendromu ve yorgunluktan muzdarip olanlar için faydalıdır. Lavanta çiçeğinin kokusu, uykuya geçiş süresini kısaltarak, beyinde rahatlama sağlayan alfa dalgalarını aktive eder.

2. Depresyon Tedavisi

Lavanta yağı yatıştırıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile anksiyete ve depresyon için engelleyici kür etkilidir. Odanızın köşesinde küçük bir vazoda bulunduracağınız lavanta ruhsal ve psikolojik açıdan rahatlatır özellikle hiperaktivite problemi olan çocukları sakinleştirir ayrıca sivrisinekler kokudan rahatsız olduğundan lavantalı ortamda bulunmak istemez.)

3. Baş Ağrısı Tedavisi

Lavanta migren ve baş ağrısı sorunlarını önlemede ve tedavide etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca mide ağrısına da iyi gelen bir kürdür.

4. Sindirim Sistemini Düzenler

Lavanta tomurcuklarını bir demlikte suyla 4-5 dk. kaynatarak elde edeceğiniz lavanta çayı hazımsızlık, kusma geğirme ve peptik ülser, midenizde yanma hissi, karın ağrısı gibi bir çok sindirim sistemi sorununa salgıladığı safra ile tedavi edici olacaktır.

5. Yaraları İyileştirir

Lavanta yağı güçlü bir antiseptik özelliktedir. Yaralar, kesilmeler ve sıyrıkların çabuk iyileşmesini kolaylaştıran mitoz bölünmeyi artırır, eski yara izlerinin görünümünü azaltır.

6. Bulantı ve Kusmayı Önler

Kulak arkanıza, göbek altınıza yada dilinizin altına damlatacağınız bir damla lavanta çiçeği yağı herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı hissettiğiniz bulantı hissini götürmeye yardımcı olacaktır.

7. Karın Şişkinliği

Vücuttaki zararlı bakterilerin birikmesi şişmenin genel sebebidir. Lavanta içerdiği polifenol yardımıyla karında ve midede biriken zararlı bakterileri azaltır. Yoğurdun da şişkinlik rahatsızlığında benzer işlevi ve faydası vardır.

8. Kas Ağrılarını Hafifletir

Küvetinize damlatacağınız 6-8 damla lavanta yağı kaslarınızı ve tüm bedeninizi kısa sürede dinlendirip kas ağrılarını hafifletecektir.

9. Doğal Parfüm

Lavanta yağı kimyasal parfüm ve kolonyalara alternatif olarak boyun veya bilek arkasına sürüldüğünde hafif ve mükemmel bir koku verir.

10. Kanamayı Durdurur

Temiz yaraya yada kanayan burna damlatılan bir damla lavanta yağı, patojenleri öldürerek kanamayı durdurur.

11. Hamilelik Sırasında ve Sonrasında

Lavanta yağı gebelikte şişkinliği ve hazımsızlığı rahatlatırken, doğum sonrası oluşabilecek çatlak ve izleri götürür. Hamilelik sonrası depresyonu atlatmanıza yardımcı olur.

12. Akne ve Sivilce Tedavisinde

Lavanta yağı antiseptik özelliğiyle sivilce enfeksiyonlarına yol açan bakterilerle savaşabilir. Pamuğa damlattığınız lavanta yağını sivilceli bölgelere uyguladığınızda sağlıklı ve kusursuz bir cilt sizin olacaktır.

13. Egzema Tedavisinde

Lavanta yağı cilde nem sağlayarak cildin tahriş olmasını engeller ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bu özellikleri bakımıyla egzema salgınlarını büyük ölçüde azaltır.

14. Kırışıklığı Tedavi Eder/Önler

Daha önce belirtildiği gibi, lavanta cilt yaşlanmasına neden olan gerginlik, stres ve inflamasyonu engeller. Ayrıca cilt hücrelerine oksijen ve besin akışını artırarak, dolaşım sistemini güçlendirir. Bu anlamda lavanta bitkisi bundan sonraki hayatınızda oluşacak kırışıkları engeller. Daha da önemlisi bundan önce oluşmuş kırışıklık ve ince çizgilerden kurtulmak için çırpılmış yumurta akına 3 damla lavanta yağı ekleyerek karıştırın. Karışımı 20 dakika boyunca yüzünüze uygulayın ve ılık su ile durulayın. Kırışıklıklardan kurtulduğunuzu farkedeceksiniz.

15. Lavanta Tonik

100 derecede kaynayan bir suyun üzerine lavanta tomurcukları dökerek demlemeye bırakınız. Bir kaç saat beklettikten sonra demlenen karışımı bir kavanoza boşaltıp buzdolabına koyun. Kavanozdaki karışımlı pumuğa sürerek sabahları pamukla yüzünüze sürdüğünüzde, yumuşaklığı hissedeceksiniz.

16. Yanıkları İyileştirir

Önceden kalan yanık izlerini belli oranlarda kapatır. Yeni oluşan yanıklarda ise yine antiseptik özelliği sayesinde iyileştirici etki yapar. 10 dakika kadar soğuk su altında beklettiğiniz yanık bölgeye bir kaç damla lavanta yağı sürdüğünüzde yanık iyileşmeye başlayacaktır. Ciddi yanıkları doktora göstermelisiniz.

17. Çatlamış ve Yanmış Dudaklar

Lavanta yağı sürerek güneşten zarar görmüş yada çatlamış dudakları iyileştirebilirsiniz.

18. Böcek ve Arı Isırması

Şişkinliği ve kaşıntıyı azaltır.

19. El ayak Masajı

Ağrıyan el ve ayaklarınıza bir leğene damlatacağınız 5-6 damla lavanta yağıyla ılık suyu karıştırıp el ve ayaklarınıza banyo uygulayabilirsiniz.

20. Saç Dökülmesini Kontrol Eder

Görüldüğü gibi lavanta yağı psikolojik ve ruhsal problemlerin yanında saçla sorunlarına da çözümler sunan gerçek bir mucize. Zaten saç dökülmesinin yaygın nedenleri uykusuzluk, stres ve yorgunluktur. Lavanta bunları engellemesinin yanında masaj olarak kafaya uygulandığında saç çıkması da gözlenebilir.

21. Mantar Oluşumu (Alopecia areata)

Lavanta yağı ile kuru saç derisine yapılacak masaj bu durumun engellenmesinin yanında daha önce bölgede dökülmüş saçları da bir kaç ay içerisinde çıkarır.

22. Kepek Tedavisi

Eğer kafa derisinde kepek problemi ve kaşıntı varsa 15 damla lavanta yağıyla 2 kaşık zeytin yağını karıştırıp, 10 saniye kadar ısıtarak, çok ılık olan bu karışımı kafa derinize sürünüz. Kepek probleminiz ortadan kalkacaktır.

23. Bit ve Sirke Tedavisi

Şampuanla saçınızı yıkamadan 20 dakika önce lavanta yağıyla yapacağınız masaj bit ve sirkeleri kafanızdan uzaklaştırır, yumurtalarını öldürür.

24. Saç Kremi

Lavanta yağı karışımıyla elde ettiğiniz bir miktar suyla saçınızı durulayıp 15 dakika bekletin. Kuruduktan sonra kepeklerden arınmış, hoş kokulu ve parlak bir saç sizin olacaktır.

Bonus: Akut Bronşit-

Lavanta yağının bronşları açarak krampları çözdüğü bilgisi de bir uzman tarafından bizlere bildirilmiştir.

Tüm bu mucizeler uzmanlar tarafından onaylanmış olup, modern eczacılıkta bir çok üründe lavanta hammaddesini kullanmaktadır. Eğer ambalajlı ürün alıyorsanız enfes kokusuyla bazen krem, bazen şampuan, bazen yağ olarak karşınıza çıktığında mutlaka önceliğiniz lavantalı ürünler olsun. Unutmayın bu uygulamalar yan terapiler içindir, ciddi rahatsızlıklarınızda mutlaka hekiminize başvurunuz.

5 1 oy
Puanla
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Saç dökülmesini önleyen 10 bitkisel yağ | Ajan Ajanda

[…] Lavanta Yağı – Lavanta yağının sayısız faydaları vardır. Çok yönlü bir yağ olan lavanta yağı bir çok ilacın yapımında doğrudan veya […]

Derideki Çatlaklar İçin Ev Yapımı Krem Tarifi | Ajan Ajanda

[…] cildinizi ciddi anlamda besler. Daha önceki makalelerimizde de mucize bitki olarak betimlediğimiz lavantanın cilt, saç ve sağlık için 24 etkisi makalemizi de okudunuz mu? Zeytin yağı da sivilce ve akneleri olduğu gibi istenmeyen […]

lavinya

lavantaya bayılıyorum helede kokusuna missss