Meyve ve sebzelerin 6 Renk grubu ve vücuda etkileri

Meyve ve sebzeleri daha önce vitamin mineral içeriklerine göre faydalarına göre kategorizasyonlarını yapmıştık, ama renklere göre inanılmaz ve akılda kalıcı kategorizasyonumuzla hangi meyvenin neye tesir ettiğini artık çok daha rahat akılda tutabileceksiniz. Ajan ajandanın yeni formulunu ve infografiğini sevdiklerinizle mutlaka paylaşın.)

Ultraviyole ve radyasyon ışınlarının zararlılardan korunmak için bitkilerin geliştirdiği adaptasyon ve savunma mekanizmaları sayesinde tüm doğal gıdaların benzersiz bir renk, lezzet ve kokusu vardır. Sadece rengine bakarak gıdalar sağlığınızın hangi alanına destek vereceği konusunda sizlere büyük fikir verebilir. En önemlisi, her gün mümkün mertebe farklı renklerde meyve ve sebzeler tüketildiğinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri almış olursunuz.

İşte en yaygın meyve sebze renkleri ve faydaları şunlardır;

Beyaz – Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Antioksidan ve kükürt bakımından zengin olup geniş bir yelpazesi var. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler mantarlarla, enfeksiyonlarla ve mikroplarla savaşırlar. Örn: sarımsak, soğan, karnıbahar, turp..

Yeşil – Toksinleri Temizler; karaciğer ve böbreklerde biriken zararlı toksin maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardım ederler. Diğer birçok besin maddeleri arasında, yeşil gıdalar aynı zamanda kan pıhtılaşması ve güçlü kemikler için gerekli olan K vitaminini yüksek miktarda içerir. Kanın pıhtılaşmasını ve kemiklerin güçlenmesi için K vitamini içerirler. Örn: lahana, brokoli, ıspanak, yeşil fasulye, kereviz..

Sarı – Güzellik; Sarı gıdalar içeriğindeki tendon bağlar ve kıkırdaklar sayesinde alerjileri önleyerek sağlıklı bir cilt yapısı oluşturmaya yardımcıdır ayrıca inflamasyonu azaltıcı C vitamini bakımından zengindir. Örn: limon, ananas, sarı biber ve greyfurt..

Turuncu – Kanseri Önler; Turuncu besinler zengin beta-karoten içeriğiyle bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü destekleyerek kanser, kalp hastalığı ve enfeksiyonların önlenmesinde yardımcı olur. Beta-karoten, aynı zamanda sağlıklı gözler ve cildi korumaya yardımcı olur. Örn: havuç, kavun, tatlı patates, kabak, ve portakal.

Kırmızı – Kalp Sağlığı; Kırmızı besinler büyük ölçüde antosiyanin bakımından zengin sağlıklı hücre duvarları inşa yardımcı, dolaşım sistemi faydaları besinlerdir. Kan basıncı, organ fonksiyonları ve dolaşımı sistemini düzenler. Ayrıca güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi korur. Örn: domates, karpuz, pancar, kırmızı biber…

Mor – Ömrü Uzatır; Mor gıdalar, tüm renklerin içerisinde antioksidan bakımından en zenginleridir. Bu nedenle hastalık önleme ve metabolizmayı güçlendirerek ömrü uzatmaya yardımcıdır. Örn: yaban mersini, böğürtlen, patlıcan, ve mor.

Meyve ve sebzelerin renklerine göre benzer fonksiyonlar gösteriyor olması sizce de ilginç değilmi?

2 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments