Metabolizmayı desteklerken zayıflatan 12 besin

Özellikle kış aylarında metabolizmayı güçlendiren aynı zamanda vucüttaki fazla yağlanmaları azaltan kolay temin edilebilecek 12 besini sizler için listeledik.

1. Greyfurt: 

İçerisindeki güçlü antioksidan ve vitaminler aracılığıyla kaloriyi enerjiye dönüştürmeye katkıa sağlar. Araştırmalara göre greyfurt vucüttaki insülin seviyesini azaltırken diyabet riskini de düşürür.

2. Yoğurt: 

Kilo verirken yada kilonuzu muhafaza ederken yoğurt tüketimi oldukça önemlidir. Metabolizma ne kadar kuvvetliyse yağların yakımı da o kadar kolay ve yüksek oranda olur. Üzerine ilave edeceğiniz fındıkla, yoğurt yiyerek güne hızlı, zinde ve yerinde enerjiyle başlayabilirsiniz.

3. Badem: 

Yüksek miktarda lif içerir, sindirimi kolaylaştırır. Düşük miktarda tüketildiğinde içerisindeki temel yağ asitleriyle metabolizmayı güçlendirir.

4. Acı Biber: 

Sindirim esnasında harcanan kalori miktarını artırarak metabolizmayı hızlandırır.

5. Yeşil Çay: 

Kronik hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılan yeşil çay metabolizmayı uyarıcı niteliktedir. Cenevre Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre oksidasyon oranını da artırdığı gözlenmiştir.

6. Elma: 

İçerdiği flavenoid sayesinde zayıflamayı doğrudan sağlar.

7. Yulaf: 

Tahıllı yiyecekler içeriğindeki zengin lifler sayesinde tok tutucu özelliktedir. Kalp krizi riskine sebep olabilecek yüksek kolestrol oranını da düşürür. Yağ yakıcıdır.

8. Kahve: 

Düşük miktarlarda ve az sıklıkta tüketilen kahve metabolizmayı güçlendirir ve yağ yakım hızını artırır. Düzenli kullanıldığında bu etkisi yok olur.

9. Brokoli: 

Araştırmalara göre brokoli diyabet, kanser ve kronik rahatsızların riskini düşürürken metabolizmayı güçlendirir.

10. Ispanak: 

Kireçlenme, kalp rahatsızlıkları ve kolon kanseri riskini düşüren yeşil yapraklılardan ıspanak besin değeri olarakta oldukça yüksektir. Kış aylarında bol miktarda tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

11. Hindi: 

Beyaz et, özellikle hindi sağladığı proteinle kasların güçlü bir şekilde gelişmesini sağlar ve enerjinizi yükseltir.

12. Taze Fasülye: 

Taze fasülye düşük miktarda sağlıklı karbonhidrat içerir, kemik metabolizmasını güçlendirici besinlerle doludur.

0 0 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments