Kiraz kanserli hücreleri öldürüyor

Bol miktarda A-C Vitamini, potasyum ve fiber içeren kiraz güçlü bir antioksidan yapıdadır ve sahip olduğu bu yapı kanser hücrelerinin büyümesine engel oluyor hatta kanserli hücrelerin kendi kendilerini öldürmelerini sağlıyor.

Kiraz anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahip olduğundan fitokimyasal bir besindir. Laboratuar çalışmalarında, kirazda bulunan antosiyaninler, sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak kanserli hücrelerin kendi kendini imha etmesini uyardığı görülmüştür. Araştırmalar kiraz içerğinde bulunan liflerin kansere neden olan hücrelerin azalttığını göstermiştir. Kiraz içeriğindeki antosiyanin kolon kanseri riskini de azalttığı gözlenmiştir.

Yine benzer bir araştırmada kirazın kanserli hücrelerin büyümek için ihtiyaç duyduğu protein kaynaklarını durdurarak kanserli hücrelerin büyümesini engellemiştir. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam etmekte ve kirazın tüm kanser tiplerinde yararlı olmayabileceği belirtilmiştir.

Tüm hastalıklara karşı koruyucu özellikte mucize bir meyve olan kirazı taze ve düzenli tüketmeye özen gösteriniz. Kiraz alırken, sağlam, parlak, dolgun olanları ve sapları sağlam olanları seçin. Dolap poşeti içinde buzdolabında kiraz, 3-5 gün boyunca taze kalabilir. Dondurulmuş vişne veya kiraz en fazla bir yıl süre ile muhafaza edilebilir.

0 0 oy
Puanla
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ayna

Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim. Allah hepimizi Kanserden korusun.