Kilo Almadan Diyet Bozmanın 5 Yolu

Mükemmeliyet iş yeme alışkanlıklarına geldiğinde  ulaşılması neredeyse imkansızdır. Sağlıklı beslenmeye en sadık insanlar dahil herkesin zaman zaman canı kek, hamburger veya makarna gibi yiyecekler çeker. Ve kendilerine engel olmaya çalışsalar bile bu istek zaman geçtikçe artabilir. Iyi haber ise sağlıklı bir beslenme maratonuna tek bir kilo bile almadan ihanet edebileceğiniz. Öğrenmek istiyor musunuz? O halde okumaya devam edin.

 1. Kendinizi şımartmadan önce egzersiz yapın

Eğer diyetinize özel bir gün veya etkinlik için bir mola vermeyi planlıyorsanız spor salonuna gidin ve normalde yaptığınızdan biraz daha ağır bir egzersiz yapın. Kalori yakılması egzersizden sonra bile devam edecektir. Buna göre diyet bozmanın zamanını ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca ekstra kalori yakımı diyetinizi bozmadan önce daha çok gerçekleşir. Bu taktik sayesinde hem daha az suçlu hisseder, hem de asıl önemli nokta olarak yediğiniz yemekten daha çok zevk alırsınız.

2. Kendi kendinizin aşçısı olun

Çoğunuzun da bildiği gibi evde yemek pişirmek dışarıda yemek yemekten veya süpermarketten hazır işlenmiş yemek almaktan çok daha sağlıklıdır. Evde kendi diyet bozacak yemeğinizi hazırlamak size herhangi bir yemeği kendi zevkinize göre kişiselleştirmenize olanak sağlayacak böylece alacağınız ekstra kolarileri azaltmanıza yardımcı olacaktır. Canınız tatlı birşeyler mi çekiyor? Kendinize mutfakta damla çikolatalı kurabiye yapın ama daha az şeker ekleyin. Eğer pizza istiyorsanız tam tahıllı un kullanın ve sucuğunuzu eksik tutmayın. Üzerinde hem zaman hem de emek harcadığınız için her ısırığınızda daha çok zevk alacaksınız.

3. Daha iyi diyet bozucu seçimler yapın

Hepiniz kalitenin miktardan daha önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Bu maddede ana fikir budur. Eğer diyeti bozmak zaten size kötü geliyorsa en azından bunu şaşırtıcı hale getirin. Kendinizi işe giderken yol üzerinden bilmediğiniz bir yerden alacağınız üzeri toz şekerli bir çörek alarak şımartmaktansa bildiğiniz bir fırından ay çöreği alarak şımartın. Eğer bu can çekmesini kalitesiz içerikli bir besinle tatmin etmeye çalışırsanız bu istek şüphesiz ki geri teper ve bu durumda ikisini de yersiniz.

4. Bütün gün değil, tek öğünde diyetinizi bozun   

Dürüst olmak gerekirse bir diyet ve egzersiz programını devam ettirmeye çalışmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zamana ve kendini adamaya ihtiyacı vardır. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için çok fazla efor sarf edersiniz. Eğer canınız gerçekten özel birşeyler çekiyorsa haftada bir veya iki kere bu isteğinizi gerçekleştirin. Tüm gün boyunca abur cubura bağlanmak vücudunuzun istediği ve ihtiyaç duyduğu birşey değildir. Çünkü diyetinizi uzun süreliğine bozarsanız ertesi gün diyete geri dönmek sizin için daha zor olacaktır. Mümkünse diyetinize motive olmak için hafta içinde kendinizi birkaç kere şımartın.

5. Kendinizi kontrol altında tutmaya çalışın

Diyetinize ihanet etmek sınırlarınızı geçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bir veya iki tan kurabiyeyle diyetinizi bozmak gayet yeterli olacaktır. Çok fazla yemek zorunda değilsiniz. Zaten her öğünde porsiyonlarınıza dikkat ediyorsanız kontrol altında kalmaya devam edin.

Diyet yaparken ayrıca olabildiğince zamanı kullanın. Yavaş çiğneyin ve her lokmanızdan zevk almaya bakın. Yediğiniz yemeği düşünerek bütün deneyimden zevk alın. Televizyonu kapatın, masaya outrun ve aromaların tadına varın.

5 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments