Hipokrat’a göre Sağlıklı Olmak Ne Demek?

Hipokrat devrinde kısıtlı sayıda tıbbi cihaz olduğundan, hekimler hastalıkları duyumları ile teşhis ediyordu. Bu aşamada vücut sıcaklığı, rengi vs gibi belirtiler teşhiste belirleyici unsur oluyordu. Önceki bilgiler ve kendi gözlemleri sonucunda Hipokrat’ın geliştirdiği patoloji (Hılt) teorisi şöyledir;

Kan kalpten gelir ve vücut ısısını meydana getirir; balgam beyinden gelir ve bütün vücudu serinletir; sarı safra karaciğerden gelir ve kuruluk verir; kara safra dalaktan gelir ve yaşlık verir. Bu dört hılt vücutta bir kompozisyon içinde bulunur. Herhangi bir şekilde onların bu yapıları bozulacak olursa, vucüt dengesi de bozulacağı için, hastalık meydana gelir.

Dolayısıyla sağlıklı olmak demek, doğa ve hastalık arasındaki mücadelede doğanın zaferi anlamını taşımaktadır. Ancak mücadele sırasında her zaman organizmanın doğal gücü baskın çıkamayabilir. O takdirde hastalık oluşur. Kriz meydana gelir.

İbn-i Sina’nın El-Kanun Fi’t-Tıb eserinde bu dört hılt ahlatı erbaa olarak ifade edilir. Hıltların karışımının her insanda farklı olduğunu, kişinin mizac türünde bu hıltların karışım oranlarının etkin rol aldığı düşünülmüş tavır ve rüyalar da eklenerek genişletilmiştir.

5 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments