Hamilelikte stresle başa çıkmanın 10 mükemmel yolu

Gebelik fiziksel değişiklikler, yaşam tarzı değişiklikleri ve sıkıntılardan ibaret değildir. Beraberinde zihinsel sıkıntıları ve stresi de getiren zorlu bir süreçtir. Eğer bu hassas aşamada stresli olursanız kendinizin yanı sıra doğmamış bebeğinize de zarar verirsiniz. Peki, hamilelik günlerinde gereksiz stres ve gerginlikten kurtulmak için neler yapmak gerekiyor? Size yol göstermemiz için bize güvenebilirsiniz! İşte hamilelik sırasında rahatlamanın 10 yolu…

1. Yeterince dinlenmeye özen gösterin – Vücudun dinlenmesi bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir ayrıca kendi bünyenizin normalden fazla yorulduğunun farkında olmayabilirsiniz bunu da dikkate almalısınız.

2. İyi besinler tüketin – İyi ve kötü gıdalar vardır. Tüketildiğinde başlıbaşına strese yol açan abur cuburdan kaçının yani tüketeceğiniz gıdaları akıllıca seçin. Yağlı balık, yumurta, tavuk, süt ürünleri, kabuklu yemişler, tohumlu ve tahıllı gıdalar yiyin ve bol miktarda su tüketin.

3. Nazik egzersizler yapmaktan korkmayın – Gebelik sırasında Nazik egzersiz tehlikeli değildir. Tempolu yürüyüş, germe, yüzme vb bu aşamada size rahatlama hissi verecektir. Ama jinekoloğa danışmayı ihmal etmeyin.

4. Alternatif terapileri deneyin – Eğer egzersiz yapmaya müsait değilseniz meditasyon, yoga, masaj gibi alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz yada derin nefes alarak kalp atış hızını düşürüp kaslarınızı gevşetebilirsiniz.


5. Spa terapisi uygulayın
– Zihni ferahlandırmak ve vücudu sakinleştirmek için spa merkezine gidebilirsiniz.

6. Kendinizi şımartın – Kendinize biraz şans ve vücudunuzu ve zihninizi şımartın. Unutmayınki vücudunuzdaki bir hayat büyüyor. Kendinize istediğiniz şekilde davranın eşinizle güzel zaman geçirip film izleyebilirsiniz yada arkadaşlarınızla dışarı çıkıp takılabilirsiniz.

7. Duş alın – Gebelik sırasında stresli hissediyorsanız ılık suyla duş alın. Suya birkaç damla uçucu yağ ekleyip mumlar yakabilir ve yumuşak müzikler çalabilirsiniz.

8. Araştırmalar yapın – Bildiğiniz gibi bilgi güçtür. Hamilelik hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz bu strese yol açabilir bu durumu yenmek için bol bol araştırmalar yapın.

9. Paylaşmaktan korkmayın – “Paylaşılan bir problemin yarısı çözülmüştür”. Eğer gerginlik, endişe hissediyorsanız sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla konuşmak size çok yardımcı olacaktır. Stres düzeyini kontrol etmek için sağlık kuruluşlarından yardım talep edebilirsiniz.

10. Kısa tatil – Ülkemizde yüzlercesi olan temiz havalı güneşli bir yere kısa süreli de olsa tatile gitmeniz stresinizi alacaktır.

Unutmayın gebelik bir ceza bir değildir. Bu bir nimettir. Bu şekilde hissetmen gerekir! Aşağıdaki yorum alanından hamilelikte stresle nasıl başa çıktığınızı ve diğer tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

0 0 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments