Gül Suyunun Cilde ve Saça 10 Faydası

Gülün büyüleyici kokusunda kendinizi kaybettiyseniz bu güzel çiçeğe aşık olma şansına erişmişsinizdir diyor Shakespeare. Gül aşkın ve güzelliğin semboludür ve güzelliği artırıcı bir etkiye sahiptir. Gül ve gül suyu cilt bakım rutininize dahil etmeniz gereken bir mucizedir. Saf gül suyu olarak kullanılabildiği gibi gül yağı olarakta kullanılabilir. Antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile bir çok güzellik ve parfüm ürününün ana maddelerinden biri olmuştur. Cildi yumuşatırken ona doğal bir parlaklık katar. Sivilce ve akne önleyicidir. Boğaz iltihaplanması durumunda çayınıza katacağınız bir miktar gül suyu boğazınızı yumuşatacaktır. Gül suyunun saça ve cilde etkilerinden 10 tanesini sizlerler için derledik;
1) Yağlı Cildi Kontrol Eder ve Akneyi Önler

Gül suyu akne sivilcelenmeye meyilli ciltleri tedavi edicidir. Akneyi önlemek ve yağlı cildi kontrol etmek için gül suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. İyi bir makyaj temizleyici özelliği olan gül suyu gözenekleri derinlemesine temizleyerek oluşabilecek olası sivilcelerin de önüne geçer.

2) Yüz Kızarıklığını Azaltır

Gül suyu yüzdeki kızarlıkları ve şişkinlikleri azaltır. Önemli cilt problemlerinden olan egzema rahatsızlığını sakinleştirir.

3) Güneş Yanığını Tedavi Eder

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini gül suyunun içerisinde bolca vardır. Güldeki C vitamini cilt hücrelerinin zarar görmesini engellemeye yardımcı olur. Bunun için duş suyunuza bir miktar gül suyu eklemeniz yeterli olacaktır.

4) Kuru Cildi Onarır

Gül derideki nemi cilde hapseder. Hassas ciltlerin prüzsüz kalmasına yardımcı olur.

5) Doğal Büyüleyici Koku

Birçok organik ve doğal kozmetik ürünü gülün eşsiz koku aroması sebebiyle içerisinde gül suyu barındırır.

6) Rahatlatıcı

Detox ve sakinleştirici özelliği vardır. Zihni yatıştırır. Vucüt losyonuyla birlikte kullanıldığında daha fazla ferahlık verir.

7) Gözenekleri Küçültür

Ciltteki gözenek yapısı cildin en hassas bölümlerinden biridir. Gözeneklerin aşırı açılması yada gözeneklerin dolup kapanması cilt sağlığı açısından oldukça sakıncalıdır. Birçok cilt temizleme toneri genellikle alkol içerdiğinden gözeneklerin yapısına zarar verir. Gül suyu ise tam aksine gözenek yapısına en uygun temizleyicilerdendir. Gözeneklerin dengelenmesi cildin ışıltısına anında yansır.

8) Cildi Parlatır

Gül suyu düzenli kullanıldığında cildi ışıltılı bir parlaklık verir ve genç görünmesini sağlar.

9) Parıldayan Saçlar

Gül suyu ile yıkanan saç anında parıldar ve ipeksi bir yumuşaklık kazanır. Duştan çıkmadan önce eşit miktarda gül suyu ve normal suyu bir kapta karıştırıp son durulamayı bu karışımla yapın. Aynı zamanda gül suyunu şampuanınıza da karıştırabilirsiniz. Gül suyu ile karıştırdığınız şampuanı saçınıza masaj yaparak bir kaç dakika bekletin. Gül suyunun antiseptik özelliği sayesinde kepek, kafa derisinde oluşan mantar vb. dip ve saç kuruluğu (dökülmenin öncesi) gibi  en yaygın saç problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Saçınızın güzel kokmasına ve güçlü gelişimine de katkı sunar.

10) Yüz ve Vucüt Misti

Yumuşak geçişli hatlar, ışıl ışıl sağlıklı bir cilde sahip olmak için duş sonrası hafifçe cildinize gül suyu masajı yapabilirsiniz.

3.6 5 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments