Evde Kusursuz Manikür Yapmanın Püf Noktaları

Manikürlü eller kişinin kendisini bakımlı hissetmesini ve dışarıya da hoş bir görünüm sergilemesini sağlar. Ne de olsa biriyle tanışmak için elimizi uzattığımızda tırnaklar ilk dikkat çeken bölgelerdendir. Ancak güzellik salonunda düzenli olarak manikür yaptırmak bütçemizi biraz zorlayabilir. Bu sebeple evde güzel bir manikür yapmanın püf noktaları hem tırnaklarımız hem de cebimiz için faydalı olacaktır.

Evde Manikür Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Manikür işlemi sırasında tırnaklar kısaltılır, törpülenir, parlatılır. Daha sonra tırnak etleri bu işleme özel bir itme çubuğuyla içeri itilir ve tırnak etleri, tırnak eti makasıyla kesilir.

Manikürün farklı aşamalarında işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları şunlardır:

  • Manikür öncesinde ojenizi silerken asetonsuz bir oje çıkarıcı kullanmak tırnakların daha sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Tırnaklarınızı törpülerken, törpüyü hep bir tarafa doğru uygulayın. İleri geri törpülemek tırnakları zayıflatır ve kırılmalarına sebep olur.
  • Tırnak parlatıcıyı fazla uygulamak ojenin tırnaktan kayıp gitmesine yol açabilir.
  • Tırnak etlerine geçmeden önce tırnaklarınızı ılık suda 3 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin. Suya bir miktar yüz temizleyici veya sıvı sabun ya da tırnaklarınız güçsüzse birkaç damla zeytinyağı damlatın.
  • Tırnak etlerinize tırnak eti kremi sürün ve tırnak etlerinizi iterken fazla baskı uygulamamaya dikkat edin.
  • Tırnak etlerinizi keserken çok dikkatli olun. Çünkü tırnak etlerini kanatmak mikrop kapmalarına yol açabilir.

Eğer kötü görünmüyorlarsa tırnak etlerini kesmemek, sadece içeri itmek daha risksiz bir çözüm olabilir. Daha sonra ise ellerinizi nemlendirici krem sürerek nemlendirin.

Oje Sürerken İşinize Yarayacak İpuçları

Oje sürme aşamasına geçerken tırnağın üstüne ojenin sabitlenmesini engelleyecek hiçbir şey olmamalıdır. Oje çıkarıcıya batırdığınız bir pamuklu çubukla tırnağın yüzeyini tamamen temizleyebilirsiniz. Tırnakları zayıflamaktan, sararmaktan ve kırılmaktan korumak için önce bir kat baz cila sürün. Bu sayede tırnağın yüzeyindeki eşitsizlikler de dengelenmiş olur ve süreceğiniz oje daha güzel görünür.

Sevdiğiniz bir rengi seçtikten sonra ojeyi çalkalamaktansa hafifçe döndürün. Böylece şişenin içinde hava kabarcıkları oluşmaz. Sürerken daha iyi bir sonuç almak için şu önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Eğer oje sürme işinde çok iyi değilseniz, daha açık renkte ojeler kullanmanız hataların daha az görünür olmasını sağlayacaktır.
  • Ojenin bulaşmasını istemediğiniz tırnak kenarlarına vazelin sürerseniz, oje buraya gelse bile yapışmaz. Dolayısıyla tırnaklarınız kuruduktan sonra bu kısımlardaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Eğer oje tırnaklarınıza değil de giysilerinize bulaşırsa, bu durumda oje lekesi nasıl çıkar önerilerimize göz atabilirsiniz.
  • Hangi elinizi baskın olarak kullanıyorsanız öbürüyle oje sürmek tam bir kabus olabilir. Ancak denemeye devam etmek, zaman içinde bu elinizi de kullanmaya alışmanızı sağlar.
  • Baskın olmayan elinizle oje sürmek çok zor geliyorsa iki elinizi de masanın üzerine koyun. Fırçayı tutan ve baskın olmayan elinizi oynatmayın. Öbür elinizin tırnağını fırçanın altına getirin ve geriye doğru çekerek ojenin sürülmesini sağlayın.

Tırnaklarınız tamamen kuruduktan sonra tekrar nemlendirici krem uygulamayı unutmayın. Eğer iki günde bir ojenizi tek katla tazelerseniz, tıpkı profesyonel manikür gibi uzun süre boyunca güzel görünümünü koruyacaktır.

Bu pratik ve kolaylıkla uygulanabilir sırları bizlerle yani sizlerle paylaştıkları için  Fatih Melek’e teşekkür ediyoruz 🙂
5 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments