Egzama ve Sivilceler Nasıl Geçer?

İnsanlarda yetişkinliğin ilk adımı olan ergenlik dönemi genellikle 12 – 20 yaş arasında gerçekleşen bir dönem olsa da bazen kişilere bağlı olarak daha erken veya geç başlayabileceği gibi daha kısa veya daha uzun sürebilmektedir. Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemidir.

Bu dönemde, bireyin çocuksu tutumlarının ve davranışlarının yerini yetişkinlik tutum ve davranışları alır, cinsiyet yetilerinin kazanıldığı, bireyin erişkin rolüne psikolojik ve somatik olarak hazırlandığı dönemdir. Bu dönemde kişiler fiziksel olarak değişiklikler yaşamaya başlarlar. Bu değişikler kişinin cinsiyetine göre değişik olsa da her iki cinsiyette de gerçekleşen sivilce oluşumları, ergenlik döneminin genel sorunudur. Kişiler bu sivilcelerden genel olarak pek memnun değillerdir, ve bunar için farklı çözüm yolları aramaktadırlar.

Ergenlik döneminin en büyük sorunlarından olan sivilceleri engellemek için çok fazla uğraşmamak gerekir, aslında vücudun doğasında olan bir olaydır, fakat sivilcelenme oldukça fazla ise bir hekime başvurmak iyi olacaktır. Sivilce tedavisi İstanbul ve diğer pek çok yerde yapılabilmektedir. Bu tedavide genellikle yüzde oluşan yağlanmaya bağlı olarak oluşan akneler kurutulup daha kolay çıkmaktadır. Sivilceleri yok etmek için sıkmamak gerekmektedir. Cildinize zarar vereceği gibi iz bırakma olasılığı da yüksektir.

İnsanlarda yaşamın belli dönemlerine bağlı olarak cildinde oluşan rahatsızlıklar sadece ergenlik döneminde meydana gelmemektedir. Örneğin çocuklarda yaşına kadar oluşabilecek egzamalar mevcuttur. Çocuklarda egzama tedavisi sırasında dikkatli olmak gerekmektedir. Hassas bir cilde sahip olan çocuklarda normal bir yetişkine uygulanan tedavi yöntemleri uygulamak iyi bir tercih olmayabilir. Çocuklarda egzama tedavisi için bir dermatoloğa başvurmak iyi olacaktır. En iyi dermatolog İstanbul ve çevresinde bulunabileceği gibi diğer pek çok yerde de karşınıza çıkabilecektir.

Egzama oluşan bölgede kaşıntı yaşanacağı için çocukların kaşınmasını engellemek gerekmektedir, bu nedenle bazı önlemler alınabilir.  Bu önlemler ise şöyledir.

  • Çocukların tırnakları kısa kesilmelidir.
  • Yünlü kazalar kaşınmayı arttıracağı için bu tür kazaklardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Kaşınma günlüğü tutup çocuğun en çok kaşındığı gülerde ne yediğine dikkat edibilirsiniz.

Bunlar gibi pek çok yöntem ve tabi ki dermatoloğunuzun da uygulayacağı tedavi ile egzamanın üstesinden gelebilirsiniz.

5 2 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments