Çikolata ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Şüphesiz ki çikolata vazgeçilemez lezzette bir tatlı, yedikten sonra ise insanı suçlu hissettiren bir şey. Eğer çikolatanın size kilo vermede yardımcı olacağını bilseydiniz daha fazla mı yerdiniz? Tabi ki. İşte size siyah çikolatanın zayıflamada yardımcı olabileceği noktalar.

Bir takım uzmanlara göre tadı güzel olan her şey sağlığımız için kötü olmak zorundadır.  Fakat bizim gibi pozitif düşünen insanlar için sevdiğimiz besinlerin neden aynı zamanda sağlıklı da olabileceğini merak etmiyor değiliz.

İşte bu noktada siyah çikolata sizi çok farklı düşündürecek. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından mükemmel olan bu tatlının şimdi gözle görülür faydalarına ve kilo kaybına  nasıl yardım ettiğine bakalım.

1. Kilo Kaybını Hızlandırır

Siyah çikolata ile incelmek daha kolay ve daha hızlı.  Araştırmalara göre düşük karbonhidrat diyeti uygulayan ve siyah çikolata yiyen bireylerde %10 daha fazla kilo kaybı görülmüştür. Yani bu demek oluyor ki sadece düşük karbonhidrat diyeti yapanlardan daha hızlı bir şekilde kilo verimeyi sağlar.

2. İyi Yağlara Evet, Yağ Emilimine Hayır

 Bu söz kendi ile çelişiyor gibi görünebilir. Neden vücut iyi yağları absorbe etmiyor? İşte size güzel haber. Siyah çikolata size iyi yağlar verirken aynı zamanda vücudun onları metabolize etme biçimini de değiştirir. Sonuç olarak kötü yağları bertaraf ederken aynı zamanda da kilo verirsiniz. Bu kural aynı zamanda karbonhidratlar içinde geçerli. Siyah çikolata ile beraber vücudunuzun aldığını fazla karbonhidrat ve yağların daha az emilmesine yardımcı olabilirsiniz.

3. Açlık Hissini Düşürür

Kilo vermek istiyorsunuz faka kendinizi tutmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Haftada birkaç kere 1 ya da 2 parça siyah çikolata yiyerek kendinizi aşırı yemek yemekten kurtarabilirsiniz.

Küçük miktarlarda siyah çikolata kandaki ani ve aşırı insülin seviyesi artışlarını kontrol eder. İnsülin seviyesi ne kadar yüksekse açlık hissi o kadar yüksek olur. İnsülin direncini kontrol etmek vücut için gerçekten çok faydalıdır. Düşük iştah elbette ki daha az yemek yemenizi sağlayacaktır ve bu zaten en başında sizi kilolu yapan şeydir.

4. Hangi Siyah Çikolata?

Öncelikle siyah çikolata piyasada birçok isimle satılır. İlk olarak bakmanız gereken şey içindeki kakao oranıdır ve en az %70 olmalıdır. Ne kadar saf siyah çikolata olursa yukarıda yazdığımız yararlar daha da aratacaktır.

Kilo kaybetmek için yediğiniz için lütfen siyah çikolata yerine sütlü olanları tercih etmeyiniz.

5. Bir Lokma Ve Bitti!

Siyah çikolata doymuşluk hissi verir. Bu yüzden 1 ya da 2 parça yiyerek kendiniz mutlu edebilirsiniz. Hepimizin diyetlere hızlı başlayıp erken bitirdiği zamanlar kesinlikle olmuştur fakat gerçekçi olalım eğer uzun vadede kilo vermek istiyorsak böyle masum kaçamaklar yapabiliriz. Ve ilerleyen zamanlarda tatlı, yağlı ve tuzlu şeylere olan isteğiniz azalacaktır.

Siyah çikolata şeker emilimini düşürür. Her öğünde bir öncekinden daha erken doymuş hissedersiniz ve yediğiniz miktar her defasında daha da düşer. Daha düşük porsiyonlar demek size kısa sürede kilo kaybı olarak geri dönecektir.

6. Yaşam Tarzınızı Değiştirmeden Kilo Vermek

İlginç bir şekilde siyah çikolata diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan kilo kaybetmenize yardım edebilir. Araştırmalara göre orta derecede bitter çikolata tüketenlerde yaşam tarzlarını değiştirmemelerine rağmen kilo kaybı gözlenmiştir. Bundan en çok fazla kilolu insanlar yararlanabilir.

7. Miktar Önemli!

Eğer çikolata tüketecekseniz bunu siyah çeşitleri olduğuna emin olun ve orta miktarlarda tüketin. Tüm büyük bir paket çikolata yemek yukarda bahsedilen yararların ortadan kalkmasına sebep olacaktır. Yani siyah çikolatayı doğru şekilde ve uzun bir zamanda tüketirseniz faydalarını göreceksiniz.

8. Kalori Alın Ama Daha Fazlasını Vermeniz Gerek

Evet, kilo kaybetmek için yiyorsunuz fakat gerçekte ne kadar kalori aldığınıza dikkat edin ve sayın. Günde 40 gram siyah çikolata yemek sizin için tavsiye edilen miktardır buda 250 kalori demektir.

Bu sebepten ötürü çikolata fazla değil orta miktarlarda tüketilmelidir. Aldığınız kalorilerin harcadığınız emeklere değmesi için işte size ufak bir fırsat. Birkaç kakao çekirdeğini yoğurdun üzerine serperek aldığınız kalorileri 70’e düşürebilirsiniz. Fakat bitter tadına dikkat edin!

9. Kalp de Siyah Çikolata Seviyor

Birkaç hafta düzenli çikolata tükettiğiniz düşünülürse, kalbinize faydası olduğunu söylemek güvenli olur. Çikolata kalp için iyidir. Kan dolaşımını hızlandırır, kolesterolü azaltır ve kan basıncını düşürür. Plak oluşumunu önler. Sağlıklı bir kalp daha iyi aktivite yapmanızı sağlar ve buda daha hızlı kilo kaybetmenize yardımcı olur.

10. Daha Mutlu, Daha İnce

Çikolata, özellikle siyah çikolata sizi kısa sürede daha fazla mutlu olmanızı sağlar. Bunu zaten biliyorduk ama egzersiz yapmakta zorlanan insanlar için bu çok önemli. İnsan kendini iyi hissettikçe egzersiz yapmaya karşı daha pozitif bir bakış açsına sahip olur. Aynı zamanda egzersiz sırasında oluşan ağrıları düşürür. Buda sizin daha düzenli spora gitmenizi sağlar.

Siyah çikolata yapılan araştırmalarda diyetlerini değiştiren ve değiştirmeyen insanlarda vücut kitle endeksini (BMI) küçülttüğü görülmüştür. Küçük BMI değerleri ile aşırı kilo devri sizin için artık bitecek.

Süt bazlı çikolatalardan uzak durduğunuz takdirde kilo vermekte sıkıntı yaşamamanız gerekiyor. Çünkü süt bazlı çikolatalar yüksek miktarda şeker içeriyor ve kilo almanın ana sebeplerinden biri şekerdir. Kaliteli ev yapımı çikolatalar ise kilo kaybetme hedefinize ulaşmada size yardımcı olabilir.

Hiç kilo vermek için siyah çikolata tükettiniz mi? Siyah çikolatanın kilo kaybındaki etkilerinin hepsini biliyor musunuz? Lütfen bize yazın ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Ayrıca eğer kilolarınızdan şikayetçi iseniz göbek yağlarından kurtulmanın yollarını da buradan öğrenebilirsiniz.

4 1 oy
Puanla
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
gizem

Kimse inanmasın çikolata yiyerek zayıflamanın mümkün olmadığını biliyorum çikolata yemek insanı zayıflatmaz. Hatta şeker hastası yapar bende metabolik sendrom var bitter veya sütlü farketmez ne yersen ye zayıflatmaz. Hepsi kulaktan kulağa yayılan işe yaramaz şeylerdir.