Çatlaklardan korunmak için 3 doğal yöntem

Günümüz kadınlarının korkulu rüyası çatlaklar. Kimsenin sevmediği ama birçok kadının istemese de yüzleşmek zorunda kaldığı bir sorun. Tıpta “striae” adıyla bilinen çatlaklar vücudun hızlı büyümesi sonucu derinin bu duruma uyum sağlayabilmek için oluşturduğu yara izleridir. Genellikle uyluk, kalça ve göbekte kırmızı veya mor çizgiler şeklinde ortaya çıkan çatlaklar diğer birçok yara izinin aksine hiçbir zaman iyileşmeyebilir ve kaybolmayabilir.

Peki çatlak oluşumu nasıl gelişir? Vücudumuzu saran derimiz elastin ve kolajen adıyla bilinen proteinler sayesinde esnekliğini korur. Fakat hamilelik, ergenlik ve hızlı kilo alımı gibi durumlarda derimiz aşırı gerilir ve bu yeni vücut formuna uyum sağlayabilmek için çizgiler halinde çatlar. Sanılanın aksine çatlak oluşumu sadece kadınlarda görülmez, özellikle obezite sorunu olan her iki cinsten bireylerde de görülebilir.

Çatlak oluşumunun tamamiyle önüne geçmek mümkün değildir ve vücudunuzda bu form geliştikten sonra geleneksel ya da medikal uygulamalar size çatlaklarınızdan kurtulmanızı garanti edemez. Sizin için iyi haberimizse bazı besinler ve yaşam tarzınızda ki bazı değişikliklerle derinizin esnekliğini korumasını saylayarak çatlak oluşumuna karşı vücudunuzu güçlendirebilirsiniz.

1. Kolajen üretimini artırıcı yiyecekler tüketin

C, B ve E vitaminleri vücudumuzun kolajen üretimine katkı sağlar ve bu vitaminleri içeren yiyecekler tüketmeniz çatlak oluşumunu önlemek için faydalıdır. Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve çekirdek özellikle önerebileceğimiz seçeneklerden birkaçıdır.

2. Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz yapmak kan dolaşımınızı güçlendirir ve derinizin esnekliğini destekler. Ayrıca araştırmalara göre düzenli yapılan egzersiz kırışıklıkları da önleyerek daha genç ve zinde bir görünüme sahip olmanızı sağlar.

3. Bol su için

Suyun vücudumuza sağladığı faydalar saymakla bitmez. Derinizin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de yine bol su tüketmektir. Ayrıca çok su içmek dolaşım sistemini destekler, kaslarınızı güçlendirir ve sindirime yardımcı olur.

Gördüğünüz üzere beslenme şekliniz ve yaşam tarzınızda yapacağınız bu ufak değişikliklerle sadece çatlak oluşumuna karşı güçlenmekle kalmayıp daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Son olarak vücudunuzda çatlaklar oluştuktan sonra bir daha bunlardan kurtulamayabilirsiniz  fakat  bakış açınızı değiştirerek vücudunuzla daha barışık yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlar hamilelik çatlaklarını  annelik sembolü olarak görür ve çocukları için yaptıkları bir fedakarlık, onlara olan sevgilerinin bir sembolü olarak anlamlandırır.

Unutmayın, gerçek güzellik içinizden gelir.

 

0 0 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments