Beyin Geliştirici 9 Besin

Sağlıklı bir hayata sahip olmak için fiziksel olarak fit olmak büyük bir yer kaplarken zihinsel olarak da iyi hissetmek gerekir. Anne olmak zihinsel gücünüzü arttırabileceği gibi günün sonunda fizikselden ziyade zihinsel olarak yorgun hissedersiniz.

Yabancı diyetisyen Jill Weisenberger’a göre kalbiniz için iyi olan herşey beyninize de iyi gelecektir. Eğer sağlıklı ve temiz kan damarlarına sahip olursanız beyniniz de sağlıklı bir şekilde beslenecektir. Bu durumda sağlıklı bir beslenme sayesinde kan damarlarınızı hastalıklardan uzak tutarsınız. Buradaki sağlıklı beslenmeden kastımız doymamış ve trans yağ barındıran sağlıksız yiyeceklerden, meyve ve sebzelerden uzak durmaktır. Kalbiniz için yararlı olan yağları barındıran fındık, somon, ton balığı, sardalya, zeytin veya kanola yağı, avocado ve soya fasulyesi gibi besinler beyniniz için de fayda sağlayacaktır.

Daha fazlasını merak ediyor musunuz? Okumaya devam edin ve beyne yararlı bu 9 besini öğrenin.

1. Yaban mersini:

Yaban mersini beyninizi çok kez deneyimlediğinizi tahmin ettiğimiz bir durum olan oksidatif stresten korur. Oksidatif stres, reaktif oksijen türlerinin üretilmesiyle biyolojik bir sistemin reaktif ara ürünleri kolayca detoksifiye etme (zehirsiz hale getirme) ya da oluşan hasarı onarma yeteneği arasındaki bir dengesizliği belirtir. Yaban mersini size ayrıca yaş ilerledikçe ortaya çıkan Alzheimer ve dementia gibi hastalıklardan da korur. Sağlıklı bir beyin için her gün bir fincan yaban mersini yiyin. Zayıflatan 20 aperatif yiyecek yazımızı okudunuz mu?

2. Vahşi Somon:

Burada önemli olan çiftliklerde yetistirilen somonlar değil, doğadan yakalanmış olan somonlardan yemektir. Bu vahşi somonlar omega-3 içeren yağ asitleri açısından zengindir. Bu yağ asitleri de beyniniz açısından çok faydalıdır. Ayrıca bu besin iltihap önleyici maddeler de içerir. Haftada 2 veya 3 kere yaklaşık 100 gram tüketilmesi önerilir.

3. Fındık ve çekirdek:

İçinizde bir sincaba yer açın, çünkü onların en sevdiği besinleri beyniniz için tüketmeye başlayacaksınız. Fındık ve çekirdek E vitamin açısından oldukça zengindir. Bu da yaşlandıkça gerçekleşen bilişsel gerileme riskini azaltır. Ne şekilde yediğiniz aslında çok önemli değildir ama vücudunuza giren sodyum miktarının önemi büyük olduğundan tuzsuz yenmesi tercih edilir. Günde yaklaşık bir avuç tüketin.

4. Avokado:

Avokadonun yemek dünyasında bir hit olduğu şüphesiz bir gerçektir. Avokado tekli doymamış yağlarla doludur. Bu yağlar sağlıklı bir kan akışını sağlayarak böylece sağlıklı bir beyne sahip olmanızı da sağlar. Avokado ayrıca kan basıncını da düşürerek yüksek tansiyon sorununa da faydalı olur. Her gün bir yarım avokadonun keyfini çıkarın. Astım ve nefes darlığı çekenler için 5 yararlı besin yazımızı okudunuz mu?

5. Tam Tahıl:

Vücudumuza yeteri kadar tam tahıl alamayız. Çoğunlukla yulaf ezmesi, ekmek ve esmer pirinçte bulunur. Tam tahıl kalp hastalıkları riskini azaltmakla kalmaz, vücut içerisindeki kan akışını yükseltir. Böylece beyniniz de gelişir.

6.  Fasülye:

Fasulye sihirli bir bakliyattır. Fasulye kandaki glukozu yani kan şekerini sabitler ve beyniniz aslında glukozla beslenir. Fakat beyniniz şekeri depolayamadığı için bu şekeri fasulyeden alabilir. Gün içinde yarım fincan fasulye yiyin.

7. Nar Suyu:

Eğer vücudunuz yeterince anti-oksidan besin almıyorsa kesinlikle nar suyu içmeye başlamalısınız demektir. Anti-oksidanlar beyninizdeki serbest radikallerin yıkımını engeller, böylece nar suyu alımı beyninize çok yararlıdır.

8. Taze Demlenmiş Çay:

Burada özellikle içeceğiniz çayın “taze” demlenmiş olmasına dikkat edin. Aksi takdirde diğer çaylardan ihtiyacınız olan faydayı sağlayamazsınız. Günde 2 veya 3 fincan içmeniz durumunda soğuk veya sıcak olması fark etmez. Böylece aldığınız yeterli miktardaki kafein dikkatinizi, modunuzu ve hafızanızı güçlendirecektir. Ayrıca anti-oksidanlar sayesinde kan akışınız da güçlenecektir.

9. Koyu Çikolata (Bitter):

Koyu çikolata yüksek miktarda anti-oksidan özelliği taşır ve kafein gibi doğal bir uyarıcıdır. Bu durum sadece dikkat ve konsantrasyonunuzu yükseltmekle kalmaz, vücuttaki endorphin miktarını da arttırıp doğal yollarla kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Koyu çikolatanın tek kötü yanı aşırıya kaçmamak zorunda olmaktır.

5 1 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments