Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 11 Doğal Besin

Vucütta oluşan tüm hastalıklara karşı ilk koruma kendi bağışıklık ve savunma sisteminizden gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeniz hastalıklara yakalanma riskinizi azalttığı gibi hastalıkları kolayca atlatmanıza katkı sağlar.

Bağışıklık Sisteminizi Doğal Yollarla Geliştiren Besinlere Birlikte Bakalım

1. Elma Sirkesi 

Elma sirkesinin mucizevi faydalarını daha önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Soğuk algınlığına yada kronik çeşitli rahatsızlıklarda elma sirkesini doğrudan tüketebileceğiniz gibi bir bardak suya bir kaşık balla karıştırıp tüketebilirsiniz.

2. Sarımsak

Sarımsağın dolaşım sistemini düzenleyerek kanserden korunma da yardımcı rol oynadığını kan basıncını düşürmek gibi faydalarının yanısıra astım hastaları ve nefes darlığı çekerler içinde oldukça faydalı özellikleri vardır. Sarımsak yüksek derecede C vitamini ve içerir ve antioksidan özellikler barındırır. C vitamini ise özelliği itibariyle nefes almamızı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca sizlerle daha önce paylaştığımız İbrahim Saracoğlu – Sarımsak-Maydonoz-Limon kürünü de videolu izleyebilirsiniz.

3. Zencefil

Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan özelliğinin yanısıra kalp damar hastalıklarına ve kolestrol sorununa iyi geldiği görülmüştür.

4. Yaban turbu

Yaban turbunu blenderdan geçirip elde edeceğiniz su ile öksürük problemini çözebilirsiniz. Mikropları çabuk öldürücü bir etkisi vardır.

5. Soğan

Soğanın doğal bir antibiyotik olduğunu daha önceki makalelerimizde ele almıştık.

6. Biber

1 adet kırmızı acı biber (yaklaşık 45 gram) günlük C vitamini ihtiyacının tamamını tek başına karşılar. Acı biberde “yakıcı” özelliğini veren “capsaicin” bulunur. Bu da metabolizmayı hızlandırır. Yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir.

7. Kekik yağı

İçeriğindeki karyofilen ve kamfen adlı maddelerbaşta olmak üzere çeşitli diğer özel maddeler ile antibakteriyel bir yapıya sahiptir.

8. Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi ile ilgili istenmeyen tüylerden kurtulmak için bir maske paylaşmıştık. Hint ve Çin tıbbında sık sık kullanılan zerdeçal; bağışıklık sistemini güçlendirip Alzeihmer’ı önlüyor. Ayrıca pek çok kanser türüyle de mücadele ediyor.

9. Ekinezya (Kirpi Otu)

Ekinezyanın faydaları arasında bağışıklık sistemini desteklediğinden söz etmek gerekmektedir. Ekinezya, bağışıklık sistemini zayıflatan, uzun süre devam ederek kronikleşen hastalıkların bulunduğu durumlarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Ekinezyanın içeriğinde bulunan çinko, ve C vitamini, ekinezyanın, hayıt bitkisi ile birlikte kullanıldığında, kadın hastalıklarına karşı olumlu etkiler göstereceği sonucunu da araştırmacılara vermiştir.

10. Ham Bal

Araştırmalara göre ham bal kış hastalıkları, grip  ve bir takım kronik rahatsızlıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, yara ve iltihapların iyileşmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu vurguluyor. Çam balı ise demir ve magnezyum içeriğiyle, beslenmeden doğan bazı eksikliklerin giderilmesinde destekleyici rol oynuyor. Bal; vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek çok yaşamsal madde içeriyor. 

11. C vitamini – Çinko 

C vitamini antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttırır ve güçlendirir. Turunçgiller, yeşil biber, maydanoz, kiraz, kavun önemli kaynaklarıdır.Çinko ise birçok virüs cinsinin çoğalmasını engeller. Pek  çok bağışıklık sistemi reaksiyonunda hayati rolü vardır. Yumurta, et ve sütte yoğun bulunur.

Unutmayın sağlıklı bir hayatın yolu kendi yöntemlerinizi keşfetmekten, öğrenmeyi öğrenmekten geçer.  Sizlere özel hazırladığımız bu araştırmamızı sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin. Mutlu günler 🙂
0 0 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments