Astım ve nefes darlığı çekenler için 5 yararlı besin

Oldukça tehlikeli kronik bir hastalık olan astım ve astımın bir sonucu olarak ortaya çıkan nefes darlığı sorunuyla her yıl binlerce insan hastanelerin acil servislerine başvurmaktadır. Amerikan Astım ve Alerji Vakfı ‘ na (AAFA) göre dünya genelinde tahmini 300 milyon insan astımla boğuşmakta ve her yıl yaklaşık 250 bin kişi hayatını kaybetmektedir.

Doğal meyve ve sebzeler vücudumuz için her zaman faydalı olmuştur. Bunlar arasından astım ve nefes darlığı için yararlı olan 5 tanesini sizin için derledik :

1. Muz – Araştırmalara göre hergün bir adet muz yiyen çocuklar astım ve semptomlarından biri olan nefes darlığına yakalanma konusunda %34 daha düşük bir şansa sahip. Muz doğada Pyridoxine, bilinen adıyla B6 içeren en önemli besin kaynaklarından biridir. Pyridoxine ise bronş kas dokusunun rahatlamasına yardımcı olan bileşikler içerir.

2. Avokado – Avokado içerdiği bileşikler itibariyle nefes almamızı zorlaştırıcı maddeleri vücudumuzdan atmamızı sağlar. Önemli bir besin kaynağı olan avokado salatamıza eklemek için fantastik bir seçim olabilir.

3. Sarımsak – Mucizevi bir besin olan sarımsağın dolaşım sistemini düzenlemek, kanserden korunma da yardımcı olmak, kan basıncını düşürmek gibi faydalarının yanısıra astım hastaları ve nefes darlığı çekerler içinde oldukça faydalı özellikleri vardır. Sarımsak yüksek derecede C vitamini ve içerir ve antioksidan özellikler barındırır. C vitamini ise özelliği itibariyle nefes almamızı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

4. Çekirdek – Dengeli bir şekilde çekirdek tüketmek astım hastaları ve nefes darlığı çekenler için faydalı olabilir. Çekirdek potasyum, magnezyum ve E vitamini içerir. Ayrıca içerdiği mineraller sayesinde nefes açıcı etki sağlar ve hırlamalı nefes almayı önleyebilir. Hergün bir miktar çekirdek tüketmek sağlığınız için oldukça faydalı olabilir.

5. Maydanoz – Maydanoz solunum yollarında oluşan mukustan kurtulmakta yardımcı olabilir. Ayrıca maydanoz yemek göğüs kaslarını gevşetici ve rahatlatıcı etki sağlar. Maydanoz çeşitli şekillerde tüketilebileceği gibi yapraklarından çayınıza ya da içeceğinize de ekleyebilirsiniz.

Bonus. Elma – Elmanın ve elma sirkesinin faydalarını daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Mucize bir ilaç kategorisindeki elmayı nefes darlığı ve astıma iyi gelen besinler listemize de eklemeden edemedik.

Astım veya nefes darlığı problemleriniz varsa yukarıdaki besinleri tüketmeniz hastalığı hafifletmenize hatta zaman zaman yenmenize yardımcı olabilir.

0 0 oy
Puanla
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Beyin Geliştirici 9 Besin | Ajan Ajanda

[…] yüksek tansiyon sorununa da faydalı olur. Her gün bir yarım avokadonun keyfini çıkarın. Astım ve nefes darlığı çekenler için 5 yararlı besin yazımızı okudunuz […]