Aspirin hakkında bilmeniz gereken 13 zararlı yan etki

Aspirin günümüzde insanlar tarafından en çok bilinen ve kullanılan ilaçlardan biridir. Genellikle ağrı kesici veya ateş düşürücü olarak kullanılmasının yanısıra araştırmalara göre pek bilinmeyen bazı faydaları da vardır. Kalp ameliyatı geçiren hastalara daha hızlı bir iyileşme süreci için verilir, kanın pıhtılaşmasını önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca kolon, mide, rektum ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini düşürebilir.
Bilinen faydalarının yanısıra aspirinin bir çok zararlı yan etkileri de görülebilir. Bunları sizler için sıraladık :

1. Mide yanması –

Aspirinin en yaygın görülen yan etkisi mide yanmasıdır. Dikkate alınmadığı takdirde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sorunla karşılaşırsanız doktorunuza danışmanız sizin için faydalı olabilir.

2. Alerjik etki

Aspirin bazı insanlarda alerjik etki yaratabilir. Bu kişilerde dudaklar, dil ve burunda şişme ve baş dönmesi gibi sonuçları olabilir.

3. Hamilelik

Hamilelikte kullanılan aspirin çocukta kalp sorunları, kilo kaybı gibi çok ciddi zararlara sebep olabilir. Ayrıca yeni doğum yapmış kadınların anne sütünden çocuğa etki edeceği için kullanılmaması gerekir.

4. Ameliyat öncesi kullanım

Aspirin kan inceltici ve pıhtılaşmayı önleyici özelliğe sahiptir. Ameliyat öncesi kullanım sonucu aşırı ve uzun süreli kanamaya sebep olabilir.

5. Reye sendromu

Reye sendromu genellikle çocuklarda ve ergenlerde virütik hastalıklar sonrası nadiren görülebilen fakat oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Karaciğer ve beyinde fonksiyon bozukluğuna neden olarak ölümcül olabilir. Özellikle grip ve suçiçeği gibi enfeksiyonlar esnasında aspirin alınmaması şiddetle tavsiye edilir.

6. Karaciğere Etkileri

Aspirinin aşırı dozda kullanımı karaciğerde işlev bozukluğuna sebep olabilir. Bu durum çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmanıza neden olabilir.  Karaciğer ve cildi arındırıcı besinler yazımızı okudunuz mu?

7. Böbrek yetmezliği

Aspirinin uzun süreli kullanımı böbreklerde hasara yol açarak böbrek yetmezliğine neden olabilir.

8. Kulak Çınlaması

Düzenli aspirin kullanımı kulak çınlamasına sebep olabilir. Dikkate alınmazsa kalıcı işitme kaybına yol açabilir. Bu sorunla karşılaşılması durumunda doktunuza danışmanız tavsiye edilir.

9. Astım
Aspirin astım atağını tetikleyici faktör olabilir. Bu nedenle astım hastalarının kullanmaması tavsiye edilir.

10. Deri ve Cilt Problemleri

Aspirin kullanımı bazen deride morarma, şişme, kabarma gibi reaksiyonlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda acil bir tıbbi müdahele gerekir.

11. Gut Atağı

Yüksek dozda aspirin kullanımı böbreklerde ürik asit emilimini düşürebilir ve bu sebeple gut hastalarında atağa yol açabilir. Gut hastalarının düşük dozda dahi aspirin almamaları tavsiye edilir.

12. Ülser

Aspirinin kan inceltici özelliği bilinen bir gerçektir. Yüksek dozda aspirin kullanımı kanamalara ve ülsere neden olabilir.

13. Sinir Sistemine Zararlı Etkileri

Aspirinin düzenli kullanımı bazı kişilerde uyuşukluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığına neden olabilir. Bunlar çok ciddi yan etkiler olarak görülmese de bu durumlardan biriyle uzun süreli karşılaşılması sonucu sinir sistemi üzerinde kalıcı hasara yol açabilir.

Ülkemizde kullanımı oldukça yüksek olan aspirini kullanmadan önce yan etkileri ve zararlı yönleri mutlaka bilinmelidir.

5 1 oy
Puanla
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Emre kuzu

Aspirinin dis curugune iyi geldiğini sinirlerin onarılması ve dis curugunu tedavi edici özelliğini araştırdım bu tedavi için aspirinin doz oranı ne olmalı yani aspirini günde bir defa kullansak Bİ sakınca olur mu

Diş

benimde diş rahatsızlığım vardı başladığı gün diş ağrımın aspirin i koydum dişimin rahatsız olan yerine 4/1 şeklinde kalan 4/3 ünü suyla beraber yuttum bunu 2 defa falan koydum sabah akşam olmak üzere ağrısını azaltıyordu ama yinede ağrıyı hissediyordum gripin kulandım aspirinden yarım saat sonra falan 2.günü nimelid diye bir hap daha vardı onu da aynı şekilde kulandım aspirin den bi yaklaşık yarım saat sonra falan gripini bıraktım ama sonra dişimin rahatsız olan yeri şişmeye başladı ve yanağımla beraber dişim de dudağım da şişti (Aspirin in de yan etkisinde şişme var nimelid in de sizce hangisinden kaynaklanmış olabilir )

Anonim

Ortopedi dr nun tavsiyesi üzerine 1.5 aydır aspirin kullanıyorum son 4 gündür dişimde yoğun kanama oluyor. Bir anda başlayan kanama beni perişan ediyor. Sebep ne olabilir.?