10 yaygın estetik operasyon komplikasyonu

Geçtiğimiz yıl ABD de 7 milyar doların üzerinde harcama yapılan estetik operasyonlar ülkemizde de her yıl giderek yaygınlaşmaktadır. eve eğer siz de bunu düşünüyorsanız estetik operasyon sonrası oluşabilecek sorun ve komplikasyonlar hakkında bilinçli olmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Operasyon sonrası görülen en yaygın 10 komplikasyon şu şekildedir:

1- Yara izi :  

Operasyon sonrası ortaya yara izi çıkması normal bir durumdur. Fakat daha iyi bir dış görünüş hedeflenerek yapıtırılan estetik operasyonlarda bazen anormal yara izleri sizin için sorun oluşturabilir.

2- Kan toplanması: 

Tıpta hematoma olarak adlandırılan kanın toplamasıyla oluşan keseler oldukça ağrıtıcı olabilir. Yüz gerdirme sonrası sıklıkla görülen bir durumdur ve kanın çekilmesi veya kurutulması gibi ek müdahele gerektirebilir.

3- Sinir hasarı: 

Bir çok estetik operasyon sonrası sinir hasarı oluşma potansiyeli vardır. Karıncalanma ve uyuşukluk belirti olarak görülebilir.
Özellikle göğüs operasyonları sonrası çoğu kadında rastlanır ve bunların yaklaşık %15 i kalıcı olarak göğüs ucu duyusunu kaybeder.

4- Enfeksiyon : 

Her ne kadar operasyon sonrası bakım süreci enfeksiyon oluşumunu önlemeye yönelik içerik barındırsa da böyle bir risk her zaman vardır. Bazı enfeksiyonlar çok ciddi sorunlara neden olabilir ve yoğun antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

5- Tatminsizlik : 

Çoğu insan operasyon sonrası sonuçlarını tatmin edici bulsa da, hayal kırıklığı da olası bir durumdur. Özellikle yüz operasyonları sonrası beklentilerin karşılanmayışı veya göğüs oparasyonları sonrası karşılaşılan asimetri sorunu gibi durumlar hayal kırıklığını da beraberinde getirebilir.

6- Organ zedelenmesi: 

Tıpta liposuction diye adlandırılan yağ aldırma işlemleri iç organlar açısından travmatik sonuçlara sebep olabilir. Hayati organ zedelenmelerinin de görülebildiği bu gibi durumlar mutlaka ek tedavi gerektir.

7- Anestezi sorunları: 

Anestezi operasyon öncesi uygulanan uyuşturma işlemidir. Vücut kısmen uyuşturulabilir veya tamamen uyutma şeklinde uygulanabilir. Yaygın olarak görülen riskler operasyon sonrası kafa karışıklığı, şiddetli titreme veya operasyon esnasında erken uyanmadır.

8- Seroma: 

Tıpta seroma olarak adlandırılan operasyon sonrası karşılaşılabilen seruma benzer sivinin vucutta bir kese icinde birikmesi durumudur.
Oluşabilecek büyük şişlikler beraberinde şiddetli ağrı getirir. Karın bölgesi operasyonları sonrası yaygın olarak görülür.

9- Kan kaybı : 

Kan kaybı her tıbbi operasyonda benklendik bir durumdur.Fakat aşırı kan kaybı kan basıncının kontrolsüz düşmesine neden olur ve ölümle sonuçlanabilir. Bu durum operasyon esnasında veya sonrasında da görülebilir.

10- Akciğer embolisi : 

Vücudun herhangi bir bölgesinde damarda oluşan kan pıhtısının akciğerlerde bulunan bir atardamarı tıkaması durumudur. Estetik operasyon sonrası diğer komplikasyonlar kadar yaygın görülmese de akciğer embolisi ölümle sonuçlanabilecek hayati bir hastalıktır.

Estetik operasyon sonrası karşılaşılabilecek bu komplikasyonlarla ilgili bilinçlenmek süreçle ilgili riskleri düşermenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca herhangi bir sorun karşısında doktorunuzla daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

0 0 oy
Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments